13000 zł dochodu i kredyt hipoteczny. Banki pożyczą nawet 1,5 mln zł

podpisywanie umowy o kredyt hipoteczny

13000 zł dochodu i kredyt hipoteczny. Rodzina „dwa plus jeden” dysponująca dochodem 13 tys. zł miesięcznie mogłaby pożyczyć nawet ponad 1,5 mln zł, wynika z analizy Bankier.pl. Szacunki banków są jednak sporo niższe, jeśli kredytobiorcy zdecydują się na zobowiązanie z minimalnym wkładem własnym.

W lutowym rankingu kredytów hipotecznych sprawdziliśmy propozycje banków dla małżeństwa kredytobiorców wychowujących jedno dziecko. Założyliśmy, że zaciągający zobowiązanie utrzymują się z umów o pracę na czas nieokreślony. Dwa źródła dochodu dają łącznie 13 tys. zł co miesiąc.

Para nie ma obecnie żadnych zobowiązań kredytowych. Historia odnotowana w Biurze Informacji Kredytowej nie zawiera żadnych negatywnych wpisów. Na utrzymaniu gospodarstwa domowego pozostaje jeden samochód.

Klienci starają się o zakup domu na rynku pierwotnym. Nieruchomość mieści się pod Poznaniem, a kredytobiorcy rozważają dwa warianty transakcji – z 10- i 20-procentowym wkładem własnym.

Zdolność kredytowa przy 10-procentowym wkładzie własnym – 13000 zł dochodu i kredyt hipoteczny

Wkład własny w wysokości 10 proc. pozwala obecnie na staranie się o kredyt w większości instytucji aktywnych na rynku. Po zeszłorocznej fali zmian w polityce kredytowania nastąpił powrót do bardziej liberalnych wymogów. Oferty w tym scenariuszu nie przedstawił Bank Pekao (który akceptuje już minimalną wpłatę) oraz banki stosujące wyższe progi (ING Bank Śląski, Citi Handlowy, BNP Paribas Bank i Pekao Bank Hipoteczny, który nie kredytuje domów).

Najwyższy szacunek zdolności kredytowej przedstawił Santander Bank, w którym o kredyt z 10-procentowym wkładem własnym mogą starać się wyłącznie klienci wewnętrzni, posiadający już relację z kredytodawcą. Na kwotę przekraczającą 1,2 mln zł profilowi klienci mogliby liczyć również w Alior Banku, Banku Millennium oraz Credit Agricole.

Najniższą kwotę w symulacji przedstawił PKO Bank Polski. Szacunkowa miesięczna rata w tej instytucji nie przekroczyłaby jednej trzeciej dochodu rozporządzalnego gospodarstwa domowego.

Zdolność kredytowa przy 20-procentowym wkładzie własnym

Angażując z własnych oszczędności kwotę wystarczającą na pokrycie 20 proc. wartości nieruchomości, klienci mogliby liczyć na szerszy wybór ofert. Najwyższy szacunek zdolności kredytowej w tym scenariuszu przedstawił BNP Paribas Bank, w którym kredytobiorcy mogą uzyskać 1,55 mln zł. Miesięczna rata zobowiązania pochłaniałaby wówczas ok. 44 proc. dochodów gospodarstwa.

Źródło: Bankier.pl na podstawie informacji od banków, 3-10.2.2021 r.

Kwoty powyżej 1,5 mln zł znalazły się również w symulacjach Banku Pekao oraz ING Banku Śląskiego. Najniższe szacunki przedstawiły Alior Bank oraz PKO Bank Polski. W ich przypadku maksymalna zdolność kredytowa profilowych klientów zbliżona jest do 1,1 mln zł, a rata odpowiada ok. 1/3 dochodów klientów.

Michał Kisiel – analityk Bankier.pl

Drukuj
by
Dziennikarka z doświadczeniem. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Wychowania Fizycznego, Olsztyńskiej szkoły Wyższej i Szkoły Muzycznej I i II st. Pedagog, nauczyciel, instruktor. Kocha dzieci, morze i zwierzęta.
500 zł w bonach Sodexo + 9 miesięcy bez opłat za terminal od Santander Bank Polska Promocja zakończona.Karta kredytowa z prenumeratą Wyborcza.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

The maximum upload file size: 64 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, other. Drop file here

0 shares

Subskrybuj Nasz Biuletyn