Banki podnoszą opłaty za konta i karty

ktoś robi analizy

Banki podnoszą opłaty za konta i karty. Jest to spowodowane niskim oprocentowaniem, które niestety zmusza banki do szukania nowych źródeł przychodów. Zmiany w cennikach zapowiedziały m.in. Santander Bank Polska i Getin Bank.

Niestety Banki zmuszone są do podwyższenia nam opłat za prowadzenie konta i za karty płatnicze nie mówiąc już o tym co się dzieje na lokatach. Zapowiadają podwyżki opłat za prowadzenie kont czy obsługę kart. W ten sposób mają zamiar podreperować budżet Związek Banków Polskich prognozuje, że w tym roku wyniki banków mogą być niższe nawet o 85 proc. Ale jest wyjście, aby uniknąć tych opłat. Wystarczy, że będziesz aktywnie korzystać z produktów bankowych.

Zmiany w cenniku Santandera od grudnia

Zmiany w cenniku ogłosił właśnie Santander Bank Polska. Nowa taryfa opłat i prowizji zacznie obowiązywać od grudnia i obejmie m.in. podstawowy rachunek z oferty banku – Konto Jakie Chcę. Rachunek był do tej pory bezpłatny, ale od grudniu opłata wyniesie 6 zł. Za obsługa karty zapłacimy 8 zł. Opłat będzie można uniknąć zasilając konto 500 zł miesięcznie i wykonując jedną transakcję kartą lub Blikiem. Konto Jakie Chcę nadal będzie prowadzone bezpłatnie dla klientów poniżej 26 roku życia.

Opłata za Konto24 walutowe wzrośnie z 8 na 10 zł. Do 10 zł wzrosną opłaty za przelewy w tym rachunku zlecane w placówkach, w tym przelewy SEPA. Konta walutowe będą bezpłatne, ale przy saldzie wynoszącym co najmniej 20 jednostek walutowych.

Są też plusy. Chodzi o pakiet walutowy dołączany do karty. Do tej pory kosztował 7 zł miesięcznie. Od grudnia będzie darmowy – użytkownik będzie mógł podpiąć kartę debetową do dowolnego konta walutowego. Dodatkowo bank poszerzy pakiet wypłat w bankomatach o wypłaty z bankomatów za granicą bez zmian stawki (nadal 7 zł). Bank obniży również do zera opłatę za wpłaty i wypłaty gotówki w placówkach.

Getin zabiera bankomaty Euronetu

W październiku zmienią się warunki w Getin Banku. Podniesie on o złotówkę opłatę za Konto Proste. Teraz opłata wyniesie nie 8 zł a 9. Zasady dla klientów pow. 26 roku życia. Jednak będzie można ominąć tę opłatę, jeśli zostanie wykonana jedna dowolna transakcja kartą lub Blikiem. Od października klienci nie będą mogli korzystać za darmo z bankomatów Euronetu. Tym razem zapłacimy również na wypłaty z obcych bankomatów – ok 3,5%. Bez opłat pozostanie sieć Planet Cash. W ramach promocji do końca 2021 r. będzie można za darmo wypłacać gotówkę Blikiem we wszystkich bankomatach.

Nowy cennik już obowiązuje w Citi Banku

W ramach konta CitiPriority opłata wzrosła do 49 zł (wcześniej 30 zł). Konto może być bezpłatne, jeżeli wykonasz za pomocą karty transakcje na 500 zł oraz zapewnisz wpływy na konto w wysokości 5 tys. zł (lub średnie saldo na rachunku wyniesie minimum 30 tys. zł). Jeżeli wykonasz kartą transakcje na kwotę niższą niż 500 zł i spełnisz dodatkowy warunek salda lub wpływów to opłata za konto wyniesie 9 zł. Jeśli wykonasz transakcje kartą na 500 zł, ale nie spełnisz żadnego z dodatkowych warunków opłata wyniesie 40 zł. 49 zł zapłacą osoby, które nie spełnią żadnych warunków.

Bank nie naliczy opłaty w rachunku Citigold. jeżeli średnie saldo na wszystkich rachunkach klienta wynosie 400 tys. zł. Jeżeli saldo wyniesie 200 tys., to skasuje 125 zł (wcześniej 50 zł). Przy jeszcze niższym saldzie obowiązuje taks opłata, jak wcześniej – 220 zł.

Bank wprowadził ponadto opłatę za prowadzenie subkont walutowych w euro dla posiadaczy CitiKonta, Citi Priority, Citigold i Citigold Private Client. Opłata dotyczy tylko klientów, którzy otworzyli konto EUR (od 20 sierpnia 2020), lub wykonają zmianę typu konta (od 20 sierpnia 2020 roku). Opłata jest uzależniona od salda rachunku. Jeżeli na rachunku nie będzie pieniędzy, to bank nie będzie pobierał opłaty. Kwota będzie rosła, wraz ze wzrostem  oszczędności na rachunku. I tak na przykład przy kwocie do 20 tys. euro opłata wyniesie 18 zł, przy 100 tys. 90 zł, a powyżej 100 tys. aż 180 zł.

W rachunku CitiPriority opłata za przelew u doradcy telefonicznego lub w oddziale banku wzrosła do 20 zł. Bank podniósł opłatę z 70 do 85 zł za polecenie przelewu w walucie obcej, polecenia przelewu transgranicznego w walucie obcej, polecenia przelewu transgranicznego  w euro z instrukcją kosztową nadawca (OUR) stanowiąca pokrycie kosztów podmiotów pośredniczących w wykonaniu przelewu lub banku odbiorcy (poza EOG).

Wcześniej podwyżki wdrożyły już także inne banki, m.in. Credit Agricole, BNP Paribas czy Alior Bank. .

Źródło: Bankier.pl

by
Dziennikarka z doświadczeniem. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Wychowania Fizycznego, Olsztyńskiej szkoły Wyższej i Szkoły Muzycznej I i II st. Pedagog, nauczyciel, instruktor. Kocha dzieci, morze i zwierzęta.
Karta Curve Ubezpieczenie w Santander życia i zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

The maximum upload file size: 64 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, other. Drop file here

0 shares

Subskrybuj Nasz Biuletyn