Google Pay

LAPTOP TELEFON TABLET

Czym są płatności Google Pay?

Google Pay to system płatności mobilnych opracowany przez firmę Google. Usługa oparta jest o aplikację o tej samej nazwie, w której można dodać karty płatnicze i lojalnościowe – stąd podobieństwo do cyfrowego portfela.

Google Pay działa w oparciu o technologię HCE i służy do płatności zbliżeniowych telefonem tak, jak tradycyjną kartą debetową czy kredytową. Dzięki temu nie musisz nosić przy sobie „plastiku”, bowiem dla banków płatności Google Pay są tożsame z płatnościami kartą. Dodajmy, że możliwość płacenia przez Google Pay masz wszędzie tam, gdzie widnieje znaczek płatności zbliżeniowych (tzw. falka).

Symbol płatności zbliżeniowych

Jak widać na poniższej grafice, w aplikacji możemy dodać karty debetowe i kredytowe różnych banków:

Karty płatnicze w Google Pay

Jak skorzystać z usługi?

Wymagania techniczne aplikacji Google Pay nie są wygórowane. Wystarczy posiadać telefon z systemem Android w wersji min. 4.4 (KitKat) oraz modułem NFC (użytkownicy iPhoneów mogą skorzystać z bliźniaczej usługi Apple Pay). Poza tym powinieneś być klientem jednego z banków, który wdrożył u siebie płatności mobilne od Google (patrz niżej).

Instalacja Google Pay

Kolejnym krokiem – dość oczywistym – jest posiadanie Konta Google (inaczej – adresu mailowego w Google), które jest wymagane do poprawnego działania telefonu z Androidem i umożliwia pobranie aplikacji Google Pay (jest ona darmowa). Sam program możesz pobrać ze sklepu Google Play.

Warto również pamiętać o ustawieniu Google Pay jako domyślnego sposobu do płatności telefonem. Na etapie instalacji można to zrobić od razu. Później powinniśmy wejść w ustawienia NFC na smartfonie i wybrać portfel Google Pay do transakcji zbliżeniowych telefonem.

Dodawanie karty płatniczej

Do prawidłowego działania usługi musimy jeszcze wykonać jeden krok konfiguracyjny, czyli podpiąć kartę płatniczą. Wystarczy podać jej dane, pamiętając przy tym o sprawdzeniu poprawności informacji umieszczonych na „plastiku”. W nowszych modelach telefonów, zamiast ręcznego przepisywania numeru karty, można zrobić zdjęcie – potem wystarczy tylko wpisać jej datę ważności oraz kod CVC/CVV. Jeśli dodamy więcej kart, będziemy mogli wybrać domyślną kartę, którą będziemy dokonywać płatności.

Dodawanie karty do Google Pay

Następnie należy zweryfikować kartę, czyli podać kod SMS otrzymany od banku, który jest jej wystawcą.

Weryfikacja karty w Google Pay

Co ciekawe, w mBanku z karty w Google Pay można korzystać, zanim faktycznie ją otrzymamy; wszystko dzięki integracji usługi z aplikacjami mobilnymi banku. Ponadto klienci mogą podpiąć wydaną kartę płatniczą w aplikacji mBanku bez instalowania Google Pay; podobnie wygląda to np. w Alior Banku czy Getin Banku.

Proces płatności w sklepie stacjonarnym

A jak wygląda sam proces płatności przez Google Pay? Naszym zdaniem jest to naprawdę proste i wygląda tak jak płatność kartą (jeśli terminal obsługuje płatności zbliżeniowe, to pozwala także na opłacanie zakupów przez Google Pay). Nie musimy nawet uruchamiać aplikacji – wystarczy wybudzić telefon i zbliżyć do terminala w sklepie. Przy transakcjach powyżej 100 zł należy dodatkowo wpisać PIN karty, którą płacimy, na klawiaturze terminala. Jeśli płatność przebiegła pomyślnie, na ekranie smartfona powinno wyświetlić się jej potwierdzenie (przykład niżej).

Potwierdzenie płatności Google Pay w sklepie stacjonarnym

W aplikacji sprawdzisz także historię transakcji, ale tylko tych dokonanych przez Google Pay.

Szczegóły karty w Google Pay
Szczegóły transakcji w Google Pay

Proces płatności w sklepie internetowym / aplikacji mobilnej

Przez Google Pay można również płacić w sklepach internetowych i w aplikacjach mobilnych Allegro, Uber, Pyszne.pl czy Google Play (wykaz wszystkich takich miejsc znajdziesz także tutaj). Podczas wyboru formy zapłaty wskazujemy Google Pay i zatwierdzamy płatność; nie trzeba dodatkowo logować się do banku czy potwierdzać płatności PIN-em, jednak podczas płatności w sklepie internetowym konieczne będzie podanie kodu przesłanego SMS-em od banku (w ramach zabezpieczenia transakcji).

Płatność przez Google Pay w aplikacjach

Dodatkowe funkcjonalności

Jedną z nowszych opcji Google Pay jest tzw. long-click, który pozwala na szybki wybór karty przypisanej do aplikacji. W portfelu Google tylko jedna karta jest domyślna, jeśli chcemy użyć innej, należy ręcznie wybrać ją w Google Pay. Long-click polega na dłuższym przyciśnięciu ikonki Google Pay na ekranie urządzenia – po chwili pojawi się menu z listą wszystkich kart podpiętych do aplikacji, a my będziemy mogli wybrać tę kartę, którą chcemy zapłacić.

Long click w Google Pay

W Google Pay dodamy także karty lojalnościowe, a nawet bilety do kina. Na poniższej grafice widać, że obejmuje to karty różnych sklepów.

Karty lojalnościowe w Google Pay

W jakich bankach zapłacę przez Google Pay?

W Polsce Google Pay (jeszcze jako Android Pay) pojawił się jesienią 2016 r. Obecnie usługa jest dostępna w ofercie następujących banków:

 • Alior Bank;
 • Bank Pocztowy;
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy;
 • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie;
 • BNP Paribas;
 • Citi Handlowy – tylko karty Mastercard;
 • Credit Agricole;
 • Getin Bank;
 • Grupa BPS (banki spółdzielcze);
 • Grupa SGB (banki spółdzielcze);
 • Idea Bank,
 • ING Bank Śląski – tylko karty Visa;
 • Krakowski Bank Spółdzielczy;
 • mBank;
 • Nest Bank;
 • Plus Bank – tylko karty Mastercard;
 • Podkarpacki Bank Spółdzielczy;
 • Santander Bank Polska;
 • T-Mobile Usługi Bankowe,
 • Toyota Bank.

Google Pay pośrednio dostępne jest także w Banku Millennium. Pośrednio, ponieważ dotyczy to tylko klientów dawnego eurobanku, który od 11 listopada 2019 r. jest częścią Millennium. Karty kredytowe eurobanku dodane do portfela Google przed tą datą dalej funkcjonują i można nimi płacić za pomocą telefonu.

Bezpieczeństwo

Część z Was pewnie zastanawia się, czy płatności Google Pay są bezpieczne. To pytanie jest całkowicie uzasadnione – bezpieczeństwo w przypadku transakcji jest kwestią absolutnie kluczową. Naszym zdaniem Google Pay jest równie bezpieczne (o ile nie bardziej) co płatność tradycyjną kartą. Twórcy usługi zadbali o to poprzez tzw. tokenizację. Po dodaniu karty jej numer zostaje zastąpiony przez wirtualny ciąg cyfr. W trakcie płatności sprzedawca otrzymuje wygenerowany, unikatowy token – który reprezentuje naszą kartę – oraz jednorazowy kryptogram, który działa jak hasło. Oba te elementy są konieczne do poprawnego przeprowadzenia transakcji.

Wymogiem bezpieczeństwa podczas konfiguracji Google Pay jest również ustawiona blokada ekranu telefonu. Jeśli nasz smartfon nie jest w ten sposób chroniony przed niepowołanym użyciem, nie będziemy mogli korzystać z usługi, zatem warto pamiętać o tym kroku podczas instalowania aplikacji.

O czym warto pamiętać?

Korzystanie z aplikacji Google Pay jest bezpłatne. Warto jednak pamiętać, że bank wciąż może pobierać opłaty za kartę debetową, którą podłączyliśmy do tej usługi. To, że nasza karta jest w telefonie jako wirtualny numer, nie oznacza, że nie ponosimy żadnych kosztów za jej używanie! Na szczęście dla banków transakcje przez Google Pay są na równi z tymi dokonanymi kartą płatniczą, zatem jeśli bank pozwala nam uniknąć opłaty za kartę przez wykonanie transakcji bezgotówkowych, to dzięki płatnościom Google Pay łatwiej będzie spełnić taki warunek.

Jeśli posiadamy kilka kart w aplikacji, uważajmy, którą ustawiamy jako domyślną. Może się okazać, że w konkretnej sytuacji chcieliśmy użyć innego „plastiku” (np. karty debetowej zamiast kredytowej) i w efekcie obciążyliśmy kartę, na której mieliśmy za mało środków.

Portfel Google Pay wciąż na topie

Nie da się ukryć, że karta płatnicza w telefonie to modny i popularny sposób płatności w sklepach i Internecie. W naszym kraju Google Pay jest już dostępny w 20 bankach i 7 innych instytucjach (np. Revolut, N26), które aktywnie go promują, a kolejne rozważają wdrożenie usługi.

Płacenie przez Google Pay przebiega prosto i bezpiecznie – wystarczy dodać w aplikacji swoją kartę płatniczą, uruchomić moduł NFC w telefonie, a potem tylko zbliżyć urządzenie do terminala w sklepie. Nie należy jednak zapominać przy tym o bezpieczeństwie telefonu; blokada ekranu to minimum wymagane przez Google, jednak ten mechanizm nie jest pozbawiony wad (do płatności wystarczy wybudzenie telefonu, a nie odblokowanie!). Warto o tym pamiętać i wyłączać NFC, kiedy nie korzystamy z płatności zbliżeniowych telefonem.

Nie ulega wątpliwości, że Google Pay (i jego bliźniak Apple Pay) są obecnie na topie i powoli wypierają z banków konkurencyjne metody płatności (HCE). Kiedy klient i tak posiada kartę debetową, to podpięcie “plastiku” do portfela Google może być wygodniejszą opcją niż logowanie się do aplikacji banku i zamawianie wirtualnej karty HCE. Swego czasu pojawiały się także promocje, gdzie Google i jego partnerzy zachęcali nas do płatności przez Google Pay – niestety obecnie takie akcje dla użytkowników aplikacji odeszły w zapomnienie, a szkoda, bo dla obecnych klientów banków była to czasem jedyna szansa na drobny bonus.

Z Google Pay możesz płacić zbliżeniowo telefonem, w aplikacjach mobilnych i na stronach internetowych. Cały proces przebiega sprawnie i wygodnie, co doceniają sami klienci. Do pełni szczęścia brakuje tylko potwierdzania transakcji biometrią, jednak tu pojawiły się już pierwsze zmiany. Nowością ostatnich tygodni, która wciąż znajduje się w fazie testów, jest zatwierdzanie płatności Google Pay powyżej 100 zł na telefonie klienta, a nie terminalu sprzedawcy. Google nie ogłosiło oficjalnie tej funkcjonalności, jednak niektórzy polscy użytkownicy Google Pay mogli już autoryzować transakcje na wyższe kwoty na smartfonie, bez podawania PIN-u do karty na terminalu. Można mieć nadzieję, że w kolejnych miesiącach taką możliwość zyskają wszystkie osoby korzystające z aplikacji.

Udostępnij znajomym:Facebook

Źródło: najlepszekonto.pl

by
Dziennikarka z doświadczeniem w roli rzecznika prasowego i specjalisty ds. public relations. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Wychowania Fizycznego, Olsztyńskiej szkoły Wyższej i Szkoły Muzycznej I i II st. Pedagog, nauczyciel, instruktor. Kocha dzieci, morze i zwierzęta.
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 64 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, other.

0 shares

Subskrybuj Nasz Biuletyn

Najnowsze posty

tata z córką oglądają coś w tablecie
100 zł na Allegro i Allegro Smart na rok za mKonto Intensive
No comments
kobieta czyta coś w smartfonie
Konto przekorzystne w promocji do 400 zł premii!
No comments
Marząca kobieta
2000 zł za konto Citigold od City handlowy!
No comments
mężczyzna robi zdjęcie
Promocja zakończona. 250 zł + 5000 zł z Kontem Otwartym na Ciebie w BNP Paribas
No comments
PARA MŁODA W SWOIM NOWYM MIESZKANIU
Promocja zakończona. Konkurs dla klientów Alior Banku! Do wygrania urządzenia kuchenne Thermomix (o wartości 5495 zł) i 500 zł do wydania w sklepach IKEA
No comments
młoda kobieta czyta cos w smartfonie
Aktywność się opłaca. Otwórz konto i zyskaj premię do 150 zł. Program Polecam Bank.
No comments
młoda para czyta coś w laptopie
200 zł od Santander + 50 zł za polecenie konta i 1% na lokacie + do 300 zł zwrotu za rachunki rocznie.
No comments
mężczyzna odwrócony tyłem coś czyta
Promocja zakończona. Konto otwarte na Ciebie czyli Premia w zasięgu ręki 350 zł BNP Paribas
No comments
rodzina i napis 500+
Oszczędzamy z 500+
No comments
KONTO Z LWEM MOBI I DIRECT KOBIETA NAKŁADA GAŁKI LODÓW NA WAFEL
Konto z Lwem
No comments
napis 720 zł na tle drogi w górach
Promocja zakończona. Darmowa pożyczka do 5000 zł za darmo od Citi Handlowy i 720 zł premii moneyback z bezpłatną kartą kredytową Citibank BP Motokarta
No comments
mama przytula swoją córkę która wybiera sie poo wakacjachh do szkoła promocja 400 zł na allegro (bon)
Promocja zakończona. Konto otwarte na Ciebie w BNP Paribas aż 400 zł premii
No comments
smartfon
Smartfon LG K30 od Citibanku za wyrobienie karty kredytowej
2 komentarze
AliExpress
Dołącz do AliExpress i zyskaj rabaty za rejestrację
No comments
napis ing bank śląski
ING Bank Śląski
No comments
pies wystawia głowę z samochodu
Millennium 200 zł Konto ,,Poczuj swobodę i zyskaj”Oferta nieaktualna
No comments
napis w kolorowym kole 2,5%
Nest Lokata Witaj 2,5 %
No comments
para studentów
Konto PKO od 18 do 26 roku życia
No comments
kolorowe nożyczki
Ranking lokat kwartalnych
No comments
mężczyzna stoi w parku trzyma telefon obok napis promocji
Promocja zakończona sprawdź nową :250 zł na start za konto osobiste + 300 zł zwrotu za rachunki i 2% na lokacie.
No comments
reklama konta
Nawet 500 zł za otwarcie konta, płatności mobilne i kartą
No comments
T.Harv Eker
Podstawy zarządzania pieniędzmi Jars
No comments
kobieta nakłada na wafel gałki lodów
160 zł od ING
No comments
grillujący mężczyzna
Zakupy na majówkę z bonusami do 350 zł
No comments
kobieta czyta coś w telefonie komórkowym i jest radosna
Premia w wysokości 960 zł za założenie konta
No comments
kobieta ppokazuje mężczyźnie wykresy w laptopie
NAJLEPSZE POŻYCZKI POZABANKOWE PRZEZ INTERNET, DECYZJE W 15 MINUT!!!
No comments
kobieta czyta książkę leżąc na hamaku
Prezenty za eKonto i mKonto Intensive
No comments