Karty kredytowe-UWAŻAJ!

karty kredytowe

O kartach kredytowych

Karta debetowa jest najczęściej wydawana dodatkowo w przypadku posiadania konta bankowego. 

Inaczej jest w przypadku karty kredytowej. Jednak karta kredytowa jest całkowicie niezależna Nie musimy nawet mieć konta osobistego w banku. Możemy korzystać z gotówki, która do nas nie należy, którą w późniejszym czasie trzeba oczywiście oddać z odsetkami jeśli takie powstaną. Tak jak w przypadku karty debetowej, z pomocą karty kredytowej można przeprowadzać zarówno transakcje gotówkowe, jak i bezgotówkowe oraz wypłacać pieniądze z bankomatu.

Zalety karty kredytowej

Jak każdy produkt, karta kredytowa również posiada swoje zalety oraz wady. Zacznijmy od zalet:

  • Możemy korzystać z pieniędzy, których nie posiadamy. Brakuje nam jakiejś części kwoty do kupna nowego telewizora? Nie ma problemu bo jest karta. Co więcej, na pieniądze nie trzeba czekać, składając uporczywe wnioski. Po wydaniu karty kredytowej, pieniądze mamy do dyspozycji od ręki. 
  • Okres bezodsetkowy.  W każdym banku trwa różnie od 24 dni do 51 i odsetki za używanie karty wynoszą wynoszą wówczas 0%!  Wygląda to tak, że jeżeli wykorzystamy np. 3500 zł, a zwrócimy tę sumę w czasie trwania okresu bezodsetkowego, to poza wydaną kwotą, nie poniesiemy żadnych innych kosztów. Ale trzeba pamiętać, że sytuacja ta dotyczy jedynie transakcji bezgotówkowych.
  • Rabaty oraz programy lojalnościowe. Korzystanie z karty kredytowej w wielu punktach sprzedaży, może być obiektem zniżek oraz dodatkowych promocji. Wiele sklepów oferuje możliwość zbierania punktów a potem te  punkty można zamienić na bony pieniężne lub nagrody rzeczowe. 
  • Budowanie pozytywnej historii kredytowej. Ocena korzystania z karty kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej jest najważniejsza.Dlaczego? Ja sądzę dlatego, ponieważ dysponowanie kartą kredytową wymaga nie lada dyscypliny, ale o tym później.  

Wady karty kredytowej

Zalety są dość duże jeśli chodzi o kartę kredytową, ale jeżeli zabraknie nam samokontroli to poniższe wady, mogą wpędzić nas w OKROPNE  kłopoty.
 

  • Spirala zadłużenia. Najpoważniejsza z wad korzystania z tego typu kart. W wielu przypadkach u ludzi pojawia się brak kontroli w związku z ich korzystaniem. Na  początku wszystko jest w porządku. Problem pojawia się gdy upływa termin spłaty a my jednym słowem nie mamy pieniędzy, ab uregulować nasz dług.Wtedy zostają naliczane odsetki i opłaty karne.Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy będziemy w stanie zwrócić pieniądze w terminie to nie korzystajmy z cudzych pieniędzy.
  • Wysokie oprocentowanie. Jeżeli ze spłatą zadłużenia mieścimy się w okresie bezodsetkowym, to nie ma problemu, ale jeśli będą opóźnienia, to taki typ karty, jest najdroższym kredytem na rynku. Oprocentowanie w każdym banku jest inne, ale może ono wynosić nawet 12% w skali roku. Ta liczba mówi swoje więc jeżeli nie potrafiliśmy na czas zwrócić podstawowego zadłużenia, to w jaki sposób poradzimy sobie z odsetkami?
  • Transakcje gotówkowe. Pułapka!!!! w przypadku karty kredytowej. Dotyczy to przede wszystkim korzystania z bankomatu, ponieważ banki pobierają prowizję za każde użycie karty w przypadku transakcji gotówkowej (zazwyczaj około 3-4% od wybranej kwoty). W tej samej sekundzie przestaje również obowiązywać nas okres bezodsetkowy, a wysokie oprocentowanie opisane w poprzednim punkcie, zostaje naliczane od dnia skorzystania z bankomatu.Pamiętajmy, że zawsze możemy sprawdzić co się dzieje w Biku.

Karta kredytowa – o czym należy pamiętać?

Karta kredytowa jest fajnym produktem,ale tylko wtedy gdy korzystamy z niej w umiejętny sposób, wtedy sprawi że życie stanie się o wiele bardziej harmonijne. Decyzja o korzystaniu z karty kredytowej, powinna być poprzedzona rzetelną analizą naszego charakteru np radzenia sobie w trudnych sytuacjach. 

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na nią, warto skorzystać z porównywarki finansowej, gdyż z jej pomocą, będziemy mogli wybrać taką ofertę, która będzie dla nas najbardziej korzystna.

Przemyślcie to dokładnie. Powodzenia i udanych wyborów. :)))

Opracowała: mgr Ewa Rusek

Drukuj
by
Dziennikarka z doświadczeniem. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Wychowania Fizycznego, Olsztyńskiej szkoły Wyższej i Szkoły Muzycznej I i II st. Pedagog, nauczyciel, instruktor. Kocha dzieci, morze i zwierzęta.
Konto dla nastolatka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

The maximum upload file size: 64 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, other. Drop file here

0 shares

Subskrybuj Nasz Biuletyn