Konta bankowe dla dzieci

dzieci konta osobiste dla dzieci
pięcioletnie dziecko układa ze swoich palców serce

Naukę odpowiedzialności finansowej warto zacząć już od przedszkola. Dzieci w wieku szkolnym mogą już wejść na wyższy poziomi edukacji ekonomicznej. Jak nauczyć dziecko oszczędzać? Czego można je nauczyć, żeby zdobywanie wiedzy było przyjemnością i owocowało w przyszłości? Czytaj dalej... 

Najlepsze konta dla dzieci (od 0 do 13 lat) wrzesień 2021 – Konta bankowe dla dzieci

PEKAO Konto dla dziecka do 13 roku życia
Analiza oferty
pięcioletnia dziewczynka siedzi przy stoliku i dotyka kwiatów
źródło: Freepik
BNP Paribas Konto Samodzielniaka od 0 do 18 roku życia
To jest tytuł pola

Jak nauczyć dziecko oszczędzać?

Aktualizacja: 26.06.2021

Spis treści:

  1. Dlaczego edukacja finansowa jest ważna?
  2. Kieszonkowe
  3. Konto oszczędnościowe
  4. System zarządzania pieniędzmi 6 JARS

Dlaczego edukacja finansowa jest ważna? Zrozumienie mechanizmów oszczędzania pomaga w codziennym życiu. Dlatego nie wolno dzieci izolować sądząc, ze na to mają jeszcze czas. Dziecko powinno przyswajać tą wiedzę w naturalny sposób, na co dzień, dzięki czemu ma ona szansę się ugruntować, systematyzować i sukcesywnie rozwijać.

Pozwólmy dzieciom obserwować nasze działania finansowe, koniecznie dołóżmy do tego autorskie, domowe warsztaty. Jako pedagog mogę z pełną odpowiedzialnością polecić metodę oszczędzania 6 słoików JARS – HARVIEGO EKERA, którą dokładniej przedstawię w ostatnim podpunkcie tego artykułu. :).

Dziecko powinno mieć oczywiście kieszonkowe.

Nie muszą to być kwoty duże, ale stałe, sukcesywnie wypłacane (w ustalonej wysokości, w ustalonych terminach). Wartość kieszonkowego nie może być uzależniona od zachowania czy nauki . Kieszonkowe ma być lekcją gospodarności finansowej, nie formą zapłaty.

Badania dowodzą, że dzieciaki, które otrzymują kieszonkowe, szybciej przyswajają, ale i  rozumieją pojęcia ekonomiczne. Umieją planować, ustanawiać priorytety finansowe i rozumieją zasady związane z wymianą pieniędzy. Utrzymanie gospodarstwa domowego kosztuje.

Konta dla dzieci od 0 do 13 roku życia.

Dziecko w wieku szkolnym jest już w stanie zrozumieć, że choć rodzice zarabiają pieniądze, część z nich muszą poświęcić na zrobienie comiesięcznych opłat. Wyjaśnij dziecku, że płacicie nie tylko za zakupy, ale także media, czynsz, kredyt. Dlatego kiedy opłacasz rachunki, pozwól dziecku, by się temu przyglądało. Dzięki temu nie tylko zrozumie mechanizm, ale i będzie bardziej obyte w tym temacie.

Otwórz dziecku konto oszczędnościowe 

Dzięki temu ma szansę i oszczędzać i bezpiecznie dysponować pieniędzmi. Zrozumie pojęcie oszczędzania, opóźnionej gratyfikacji. Porozmawiaj z dzieckiem na temat oszczędzania i swobodnych wypłat. Tłumacz, że jeśli wyda pieniądze na drobiazgi, słodycze i kino, nie będzie sobie mogło kupić czegoś większego, droższego. Co to jest karta?

Płatnicza, debetowa, kredytowa – dla dziecka karta jest… kartą. Opowiedz dziecku o różnych rodzajach kart. Pokaż, jakie masz w portfelu. Powiedz, na jakiej zasadzie działają, kto je wydaje, czym się różnią – jakie są korzyści i niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z tego instrumentu. Niech dziecko towarzyszy ci podczas płacenia kartą bądź wypłaty w bankomacie. Uczul na terminowość spłat zaciąganych kredytów.

Tanio nie zawsze oznacza dobrze

Konto dla dziecka od 0 do 13 roku życia

Na finiszu szkoły podstawowej i na etapie gimnazjum dziecko coraz częściej zwraca uwagę na jakość zakupów. Powinno odchodzić (jeśli ma tendencje) od „dużo i tanio”. Rozmawiaj z dzieckiem o tym, że czasem warto wydać więcej, ale otrzymać produkt lepszej jakości.

Zabierz je na zakupy. Pokaż przedmiot wytworzony taniej (liczą się walory estetyczne – wygląd, ale i odbiór materiału w dotyku). Przekonuj, że cena nie zawsze powinna być czynnikiem decydującym o zakupie. Staraj się, by twoje dziecko było świadomym konsumentem, robiącym mądre zakupy.

Niespodzianka

Plakat do wydrukowania z opisem metody 6 Jars oryginalny i przerobiony przeze mnie co nie oznacza, że nie możecie sami go sobie i po swojemu stworzyć. Rzecz jasna trzymając się ściśle zasad 6 słoików bo bez tego ani rusz.

Dajcie swoim pociechom na początek 6 słoików, aby je udekorowały (po swojemu) najlepiej takich z których przed chwilą zjadły powidła zrobione przez Ciebie. Będą im się wtedy kojarzyły z ciepłem i poczuciem bezpieczeństwa.

1. Słoik potrzeb

2. Zachcianek

3. Oszczędności

4. Dzielenia się

5. Marzeń

6. Niezależności finansowej

Napisałam oddzielny artukuł na temat oszczędzania korzystając z tej metody, ale dla dorosłych, którą oczywiście Harv przygotował a z najdziecie ją tutaj i jego 🙂 https://nice-script.pl/podstawy-zarzadzania-pieniedzmi-jars/.

To oryginalny opis tej metody i przetłumaczony automatycznie na jego stronie internetowej https://www.harveker.com/blog/6-jars-money-management-system-for-kids/ dla dzieci i dla dorosłych https://www.harveker.com/blog/6-step-money-managing-system/

TO DZIAŁA! POWODZENIA!

Drukuj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

The maximum upload file size: 64 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, other. Drop file here

Subskrybuj Nasz Biuletyn