Konta oszczędnościowe

kobieta trzyma różową świnkę skarbonkę i się uśmiecha

Rachunek oszczędnościowy (konto oszczędnościowe)  jest rodzajem  rachunku bankowego przeznaczonego dla osób fizycznych. Ułatwia gromadzenie oszczędności a środki zgromadzone na koncie są oprocentowane. CZYTAJ DALEJ…

Najlepsze konta oszczędnościowe wrzesień 2021

1,5% Credit Agricole

Analiza
źródło: strona Credit Agricole

2% w mBanku

Załóż online
kobieta i mężczyzna
ŻRÓDŁO: strona mBanku

0,5% w GET IN BANKU

źródło: strona Get in Banku

Konto oszczędnościowe

Mimo że rachunek oszczędnościowy jest  rachunkiem a vista (wpłaty w dowolnym momencie i wypłata środków na każde żądanie), to w praktyce banki poprzez stosowane systemy opłat i prowizji mogą tę dostępność zmniejszać (np. pierwsza wypłata w miesiącu jest bezpłatna, ale od kolejnych pobierana jest prowizja, która ma zniechęcać właścicieli do zbyt częstych wypłat. Rachunek oszczędnościowy zakładamy dokładnie tak samo jak ROR . Czym się jednak różnią od siebie?

Rachunek oszczędnościowy jest przeznaczony przede wszystkim dla osób, które posiadają środki finansowe większe czy mniejsze, nie rozliczają się na tym koncie np nie mają poleceń zapłaty z tego konta, nie zależy im na kredytach i innych produktach bankowych ale ważny jest dla nich ciągły dostęp do gotówki i oczywiście oszczędzanie.

ROR to przede wszystkim rachunek przeznaczony do wszelakich rozliczeń, wpłat, wypłat i transakcji. Większość jednak osób korzysta tylko i wyłącznie z rachunku oszczędnościowego i nie ma w tym nic dziwnego biorąc pod uwagę to, że można z niego wypłacać pieniądze, które się wpłaciło, ale już z naliczonymi odsetkami przez bank.

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać konto oszczędnościowe, zwróć uwagę na:

  • wysokość oprocentowania – sprawdź, czy zmienia się ono wraz ze wzrostem salda na koncie czy pozostaje na stałym poziomie
  • niektóre banki wymagają jeszcze założenia konta osobistego
  • wypłaty z rachunku – często bezpłatny jest jeden przelew w miesiącu, a koszt pozostałych wynosi nawet kilkanaście zł
  • opłaty za prowadzenie konta – zwykle rachunek oszczędnościowy jest prowadzony bez żadnych opłat, ale warto się upewnić.
Drukuj

Subskrybuj Nasz Biuletyn