BNP Paribas i Konto Samodzielniaka dla dzieci już od 1. roku życia

Młoda kobieta czyta coś w telefonie

Konto Samodzielniaka. Banki coraz chętniej dostosowują swoją ofertę do najmłodszych klientów. Teraz swoją propozycję postanowił odświeżyć – i przy okazji mocno rozbudować – BNP Paribas, udostępniając dzieciom i nastolatkom darmowe Konto Samodzielniaka wraz z kartą debetową i propozycją oszczędnościową. Nowy rachunek przeznaczony jest dla osób w wieku 0-18 lat.

Jeszcze nie tak dawno konto dla dziecka poniżej 14. roku życia należało do rynkowych ewenementów, a zdobycie karty dla dziesięciolatka możliwe było w zaledwie jednym banku. Łatwiej było otworzyć rachunek dla nastolatka (który skończył 13 lat), ale i tak konta młodzieżowe dostępne były tylko w kilku instytucjach. Na szczęście w ciągu ostatnich dwóch lat wiele się na tym polu zmieniło i dziś rodzice oraz dzieci naprawdę mają w czym wybierać.

Choć możliwość założenia rachunku w BNP Paribas dla dziecka istniała od dłuższego czasu, to była to propozycja jedynie dla osób, które skończyły 13 lat, w dodatku musiały one współdzielić konto z rodzicem. Teraz ta opcja jest niedostępna, lecz w zamian bank proponuje nowym – i nieletnim – klientom założenie Konta Samodzielniaka.

Konto Samodzielniaka dedykowane jest osobom w wieku 0-18 lat. Do rachunku można otrzymać kartę debetową, pod warunkiem, że dziecko ma ukończone 7 lat. „Na zachętę” bank dorzuca także lokatę dla nieletnich na 3 miesiące, jednak jej oprocentowanie nie jest oszałamiające: zaledwie 0,5% w skali roku.

Samodzielniak nie taki samodzielny, gdyż rodzic musi być klientem banku

Aby otworzyć Konto Samodzielniaka, wymagane jest, aby przynajmniej jeden rodzic lub przedstawiciel ustawowy małoletniego posiadał w BNP Paribas rachunek osobisty, np. Konto Otwarte na Ciebie. Konto Samodzielniaka jest rachunkiem wyłącznie indywidualnym, do którego rodzic otrzymuje pełnomocnictwo.

Opłaty za Konto Samodzielniaka

Przyjrzyjmy się teraz, jak przedstawiają się opłaty i prowizje związane z Kontem Samodzielniaka. Za okrągłe zero złotych bank zapewnia:

  • otwarcie i prowadzenie rachunku,
  • wydanie i korzystanie z karty płatniczej,
  • wypłaty ze wszystkich bankomatów krajowych,
  • wypłaty z bankomatów zagranicznych: Global Alliance, BNP Paribas i w euro w krajach strefy EOG.

Opłaty pojawią się natomiast przy cashbacku oraz za wpłaty i wypłaty gotówkowe w oddziale (aż 10 zł). Lepiej wystrzegać się także wpłatomatów obcych: za każdą operację bank pobierze niemałą prowizję. Jeśli więc dziecko będzie chciało włożyć na konto pieniądze otrzymane z okazji urodzin czy komunii, lepiej nie zanosić ich do kasy banku, lecz skorzystać z darmowego wpłatomatu BNP Paribas.

Konto Samodzielniaka

CZYTAJ…

Dodatkowo dziecko może otrzymać Mikrokartę Samodzielniaka i płacić zbliżeniowo opaską. Taka usługa kosztuje jednak 1 zł miesięcznie.

Uwaga! Korzystając z bankomatów w Polsce, należy uważać na wypłaty Blikiem; każdorazowo kosztują one aż 5 zł.

Jak założyć Konto Samodzielniaka dla nastolatków (13-18 lat)

W celu założenia rachunku dla nastolatka i rodzic, i dziecko będą musieli udać się do oddziału banku. Każde z nich musi wziąć ze sobą dokumenty potwierdzające tożsamość, w przypadku nieletniego mogą to być legitymacja szkolna, dowód lub paszport.

Uwaga! Bank może zażądać okazania dokumentów potwierdzających prawo przedstawiciela ustawowego do reprezentowania osoby niepełnoletniej. W przypadku, gdy rachunek dla pociechy zakłada rodzic, najprościej będzie przedstawić akt urodzenia dziecka.

Nastolatek do rachunku otrzymuje własną kartę debetową (Kartę do Dorosłości), a także dostęp do bankowości internetowej i mobilnej. Zakres funkcjonalności dla nastolatka nie różni się zasadniczo od tego, do czego dostęp ma dorosły klient; młody człowiek może bez problemu płacić kartą zbliżeniowo i w Internecie, korzystać z płatności mobilnych (Google PayApple Pay i Blik), odbierać i zlecać przelewy (w tym zagraniczne).

Nastolatek może także sam otworzyć lokatę i przelać na nią środki (obecnie bank proponuje 0,5% na 3 miesiące), nie założy jednak w BNP Paribas ani konta oszczędnościowego, ani walutowego – produkty te dostępne są wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Gdy młody człowiek osiągnie pełnoletniość, Konto Samodzielniaka zostanie zamienione w Konto Otwarte na Ciebie lub inny standardowy ROR z aktualnej oferty banku.

Konto Samodzielniaka dla dzieci do 13 lat

Rachunek dla dziecka, które nie rozpoczęło jeszcze 14. roku życia, rodzic (bądź przedstawiciel ustawowy) zakłada sam, musi jednak okazać w oddziale banku dokumenty zawierające PESEL pociechy. Podgląd transakcji dziecka jest widoczny w bankowości elektronicznej rodzica.

Karta płatnicza do rachunku – Karta Samodzielniaka lub Mikrokarta – przypisana jest nie do konta dziecka, a do specjalnego rachunku służącego tylko do obsługi karty: Konta Karty Samodzielniaka, otwieranego w ramach bankowości rodzica. Rodzic zasila konto karty na zasadzie portmonetki, a dziecko nie może wydać więcej, niż znajduje się na rachunku (pieniądze na ROR rodzica są więc bezpieczne). Na niemal identyczne rozwiązanie zdecydował się jakiś czas temu mBank na eKoncie Junior.

Megazegarek z opaską do umieszczenia karty płatniczej oraz usługa „Gdzie jest Dziecko” za Konto Karty Samodzielniaka w BNP Paribas CZYTAJ DALEJ

Gdy dziecko skończy 13 lat, zyska częściową zdolność do czynności prawnych, a tym samym znacznie szerszy dostęp do swoich pieniędzy – i nową kartę płatniczą (Kartę do Dorosłości), powiązaną już bezpośrednio z Kontem Samodzielniaka.

Jeżeli już masz konto młodzieżowe w BNP Paribas

Do tej pory otwarcie konta młodzieżowego w BNP Paribas było możliwe wyłącznie wspólnie z rodzicem. Po ostatnich zmianach taka opcja została całkowicie wycofana z oferty, a konta dziecięce/młodzieżowe mogą być prowadzone wyłącznie jako rachunki indywidualne.

Nie oznacza to jednak, że osoby niepełnoletnie, które współposiadają Konto Otwarte na Ciebie ze swoim przedstawicielem ustawowym, będą musiały je zamknąć; bank będzie dalej bez problemów obsługiwał takie rachunki, nie można jednak założyć nowych.

Konto Samodzielniaka: solidna oferta bez fajerwerków

W ostatnich latach rynek kont młodzieżowych i dziecięcych znacznie się rozrósł, a oferta dla nieletnich stała się naprawdę ciekawa. Wspólnym mianownikiem wszystkich tych propozycji jest taniość: w zasadzie wszystkie rachunki dla młodych są niemal darmowe.

Nie inaczej przedstawia się kwestia opłat na Koncie Samodzielniaka w BNP Paribas. Zakładając ten rachunek, nie trzeba się martwić comiesięcznym zapewnianiem wpływu na konto czy realizowaniem określonej liczby transakcji kartą; i prowadzenie rachunku, i korzystanie z karty są bezpłatne. Na plus należy też zaliczyć BNP Paribas brak prowizji za wypłaty ze wszystkich bankomatów krajowych (ale tylko kartą, gdyż wypłata Blikiem to koszt 5 zł).

Naszym zdaniem BNP Paribas mogłoby jednak obniżyć stosunkowo wysokie opłaty za transakcje gotówkowe: wpłaty i wypłaty w oddziale banku i korzystanie z obcych wpłatomatów. Wymóg posiadania ROR-u przez rodzica nastolatka (zrozumiały w przypadku konta dla małego dziecka) też nie jest szczególnie zachęcający.

Co ciekawe, przy okazji odświeżenia oferty dla młodych BNP Paribas uregulował kilka spraw prawno-organizacyjnych. Przykładowo, od 25 listopada 2020 r. nie otwiera już rachunków dla osób częściowo lub całkowicie ubezwłasnowolnionych. Z kolei nieletni nie mogą posiadać ani kont walutowych, ani oszczędnościowych (a jedynie lokaty), co jest sporym zaskoczeniem, zważywszy na rozszerzanie oferty dla młodych w innych bankach (przykładowo, w Credit Agricole nastolatek może założyć konto walutowe, rachunek oszczędnościowy w kilku walutach i jeszcze otrzymać kartę wielowalutową). Brakuje również popularnej usługi autooszczędzania. Promocja na nisko oprocentowaną lokatę raczej nie wywoła efektu „wow”.

Podsumowując, BNP Paribas przygotował naprawdę solidną ofertę „na co dzień”. Z konta można korzystać aktywnie bądź sporadycznie, a i tak nie wygeneruje ono żadnych kosztów. Ogromnie chwali się bankowi, że udostępnił młodszym dzieciom kartę płatniczą – wciąż rzadką rzecz na rynku. Mamy nadzieję, że BNP będzie konsekwentnie rozszerzał swoją propozycję dla młodych klientów. Może nawet uruchomi dla nich jedną ze swoich promocji?

Drukuj

Źródło: najlepszekonto.pl

by
Dziennikarka z doświadczeniem w roli rzecznika prasowego i specjalisty ds. public relations. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Wychowania Fizycznego, Olsztyńskiej szkoły Wyższej i Szkoły Muzycznej I i II st. Pedagog, nauczyciel, instruktor. Kocha dzieci, morze i zwierzęta.
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 64 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, other.

0 shares

Subskrybuj Nasz Biuletyn

Najnowsze posty

tata z córką oglądają coś w tablecie
100 zł na Allegro i Allegro Smart na rok za mKonto Intensive
No comments
kobieta czyta coś w smartfonie
Konto przekorzystne w promocji do 400 zł premii!
No comments
Marząca kobieta
2000 zł za konto Citigold od City handlowy!
No comments
mężczyzna robi zdjęcie
Promocja zakończona. 250 zł + 5000 zł z Kontem Otwartym na Ciebie w BNP Paribas
No comments
PARA MŁODA W SWOIM NOWYM MIESZKANIU
Promocja zakończona. Konkurs dla klientów Alior Banku! Do wygrania urządzenia kuchenne Thermomix (o wartości 5495 zł) i 500 zł do wydania w sklepach IKEA
No comments
młoda kobieta czyta cos w smartfonie
Aktywność się opłaca. Otwórz konto i zyskaj premię do 150 zł. Program Polecam Bank.
No comments
młoda para czyta coś w laptopie
200 zł od Santander + 50 zł za polecenie konta i 1% na lokacie + do 300 zł zwrotu za rachunki rocznie.
No comments
mężczyzna odwrócony tyłem coś czyta
Promocja zakończona. Konto otwarte na Ciebie czyli Premia w zasięgu ręki 350 zł BNP Paribas
No comments
rodzina i napis 500+
Oszczędzamy z 500+
No comments
KONTO Z LWEM MOBI I DIRECT KOBIETA NAKŁADA GAŁKI LODÓW NA WAFEL
Konto z Lwem
No comments
napis 720 zł na tle drogi w górach
Promocja zakończona. Darmowa pożyczka do 5000 zł za darmo od Citi Handlowy i 720 zł premii moneyback z bezpłatną kartą kredytową Citibank BP Motokarta
No comments
mama przytula swoją córkę która wybiera sie poo wakacjachh do szkoła promocja 400 zł na allegro (bon)
Promocja zakończona. Konto otwarte na Ciebie w BNP Paribas aż 400 zł premii
No comments
smartfon
Smartfon LG K30 od Citibanku za wyrobienie karty kredytowej
2 komentarze
AliExpress
Dołącz do AliExpress i zyskaj rabaty za rejestrację
No comments
napis ing bank śląski
ING Bank Śląski
No comments
pies wystawia głowę z samochodu
Millennium 200 zł Konto ,,Poczuj swobodę i zyskaj”Oferta nieaktualna
No comments
napis w kolorowym kole 2,5%
Nest Lokata Witaj 2,5 %
No comments
para studentów
Konto PKO od 18 do 26 roku życia
No comments
kolorowe nożyczki
Ranking lokat kwartalnych
No comments
mężczyzna stoi w parku trzyma telefon obok napis promocji
Promocja zakończona sprawdź nową :250 zł na start za konto osobiste + 300 zł zwrotu za rachunki i 2% na lokacie.
No comments
reklama konta
Nawet 500 zł za otwarcie konta, płatności mobilne i kartą
No comments
T.Harv Eker
Podstawy zarządzania pieniędzmi Jars
No comments
kobieta nakłada na wafel gałki lodów
160 zł od ING
No comments
grillujący mężczyzna
Zakupy na majówkę z bonusami do 350 zł
No comments
kobieta czyta coś w telefonie komórkowym i jest radosna
Premia w wysokości 960 zł za założenie konta
No comments
kobieta ppokazuje mężczyźnie wykresy w laptopie
NAJLEPSZE POŻYCZKI POZABANKOWE PRZEZ INTERNET, DECYZJE W 15 MINUT!!!
No comments
kobieta czyta książkę leżąc na hamaku
Prezenty za eKonto i mKonto Intensive
No comments