Konto walutowe

pieniądze w różnych walutach

Konto walutowe to dokładnie to samo co rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy z tą różnicą, że prowadzony jest w walucie innej niż PLN. Identycznie jak na ROR można na nim gromadzić środki i przeprowadzać transakcje. Podobnie jak zwykłe konto pozwala na dokonywanie wpłat i wypłat, założenie lokaty oraz korzystanie z karty płatniczej. CZYTAJ DALEJ…

Najlepsze konto walutowe wrzesień 2021

Konto walutowe mBank

Czytaj…

konto walutowe
strona banku

Konto darmowe Alior Bank Czytaj…

strona na której można założyć konto walutowe
strona Alior Banku

Konto walutowe

Analiza konta
strona banku

Kantor dla firm Czytaj…

reklama kantoru dla firm

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze konta walutowego?

Konto walutowe jest najczęściej bezpłatne i nieoprocentowane. Różnić mogą się jednak koszty przelewów walutowych (w tym przychodzących), szczególnie tych międzynarodowych. W niektórych przypadkach możemy spotkać się z innym traktowaniem takiego przelewu, jeśli jest on przesyłany w euro do kraju Unii Europejskiej (tzw. SEPA). Należy także przyjrzeć się warunkom korzystania z karty płatniczej – czy jest dostępna, jakie są koszty jej wydania oraz obsługi, koszty korzystania z bankomatów (należących do różnych sieci) w Polsce i poza jej granicami, czy może być używana w przelewach internetowych. Bardzo ważnym elementem jest spread danej waluty, to znaczy prowizja pobierana przez bank przy jej zakupie. Przydatna może okazać się możliwość korzystania z kantorów internetowych, z którymi współpracują banki.

W jakich walutach może być prowadzony?

Konto walutowe najczęściej prowadzone jest w jednej z czterech głównych walut tj. w euro, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich lub frankach szwajcarskich.

Konto walutowe firmowe czy osobiste?

Przepisy prawne pozwalają wykorzystywać konto osobiste na potrzeby firmy. Jest ono zazwyczaj tańsze od firmowego, przy tym niestety mniej funkcjonalne. Pozostając przy koncie osobistym, nie będziemy mieli możliwości wliczenia wydatków w koszty uzyskania przychodu. Utrudnione zostanie księgowanie transakcji, nie uzyskamy dostępu do tańszych pożyczek i ubezpieczeń ani narzędzi do wystawiania faktur.

Podsumowanie

Rachunek walutowy jest przydatnym narzędziem i oczywiście nie wszystkim będzie potrzebny. Omijane są opłaty związane z przewalutowaniem i ma to chyba najważniejsze znaczenie pomimo innych opłat.

Drukuj

Subskrybuj Nasz Biuletyn