Kredyt konsolidacyjny i samochodowy.

23.06.2020 r

źródło: Freepik

Kredyt konsolidacyjny jest sposobem na połączenie kilku zobowiązań w jedno, w celu obniżenia comiesięcznych rat poprzednich długów.Konsolidować można praktycznie wszystkie rodzaje kredytów,  ratalne, gotówkowe, samochodowe, karty kredytowe i mieszkaniowe.

Jedna, miesięczna, a przede wszystkim niższa rata zamiast kilku. Do tego przejrzystość i lepsza kontrola budżetu, ale  nie wszyscy mogą z takiego rozwiązania niestety skorzystać. A dlaczego?

Ocena zdolności kredytowej?

No właśnie,  …pewnie właśnie tego się spodziewaliście, ale to nie o to mi chodzi ,to jest pikuś, bo doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że musimy ją mieć. Więc o co chodzi? 

Dotychczas kredyt przyznawany był tylko dzięki ocenie zdolności kredytowej – teraz połączenie zobowiązań wymaga odrębnej weryfikacji. Bank poprosi Cię o mnóstwo dokumentów. TZN: potwierdzających tożsamość, wysokość i częstotliwość osiąganych dochodów o zatrudnienie o umowy kredytowe, wyciągi z konta,wykaz zabezpieczeń oraz oczywiście sprawdzi historię kredytową dłużnika i ciągłość zatrudnienia. Więc jeśli ktoś do tej pory pracował np dorywczo to czarno to widzę.

Na co zwracać uwagę

Jeśli już zadecydowałeś o tym, że chcesz skonsolidować swoje zobowiązania to następnym krokiem będzie wybranie kilku banków i sprawdzenie najkorzystniejszych rozwiązań a do tego świetnie nadają się nasze narzędzia po tym gdy już wybierzesz najlepsze opcje poproś o oddzwonienie w formularzu, który Ci się wyświetli i tam dostaniesz bardziej szczegółowe informacje i zostaniesz umówiony na wizytę w banku z kimś kto już zna Twoje potrzeby dzięki wypełnionemu wnioskowi na stronie. Możesz umówić się w dogodnym dla Ciebie terminie, bez kolejek, w ciszy i skupieniu oraz miłej atmosferze. Sprawdzanie w sieci rankingów z podejrzanych stron nie ma sensu bo tylko się zestresujecie jeszcze bardziej. Fachowcy to fachowcy.

Na co zwróć uwagę korzystają z porównywarek i kalkulatorów:     

  • wysokość raty po konsolidacji – powinna być niższa od sumy dotychczasowych obciążeń
  • całkowita kwota do spłaty – im niższa tym lepiej
  • nowy okres spłaty – im dłuższy tym niższa kwota miesięcznej raty-logiczne,
  • prowizję za udzielenie kredytu – może okazać się, że konsolidacja kredytów wymagać będzie zapłacenia dodatkowej prowizji,
  • Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RRSO) –opłaty dodatkowe a skali roku.
  • konsekwencje wynikające z opóźnień w spłacie raty – zapytaj o to w banku
  • wymagane zabezpieczenia – lepsze warunki mogą wymagać dodatkowego zabezpieczenia kredytu np. hipoteką.
Alior Bank bez wizyty w banku/ RRS0 10,64%, /0 % PROWIZJI

Trzy typy kredytu samochodowego

Pierwszy typ to standardowy kredyt samochodowy.  Tak samo, jak w przypadku kredytu gotówkowego będziesz spłacać miesięczne raty. Banki ustalają indywidualnie jaki wkład własny będzie wymagany.Wszystko zależy od kwoty kredytu.

Przejdź na stronę banku

Drugi typ kredytu samochodowego to kredyt jednoratowy czyli inaczej kredyt 50/50 lub 60/40. Taki kredyt nie jest oprocentowany. Kredyt spłacasz w dwóch transzach pierwsza to minimum połowa wartości auta, kolejną spłacasz po upływie kilku lat. 

Ostatni typ kredytu samochodowego to tzw. kredyt „balonowy”, który oferuje w Polsce kilka banków. W większości przypadków udzielany jest na okres od 24 do 60 miesięcy. Jeśli decydujesz się na taki rodzaj finansowania, będziesz miał możliwość wymiany kredytowanego auta na nowe, po upływie nawet trzech lat. Taki rodzaj finansowania jest podzielony na trzy części: na początku wpłacasz wkład własny (zazwyczaj jedną dziesiątą wartości pojazdu). Pozostała kwota kredytu jest rozłożona na miesięczne raty, ostatnia rata jest największa i wynosi od kilkunastu procent nawet do połowy wartości samochodu.

Zabezpieczenia kredytu samochodowego

Bank może wymagać zabezpieczenia kredytu samochodowego. Do najczęstszych form zabezpieczenia kredytu samochodowego należą:

  • zestaw rejestrowy – musisz zarejestrować auto w sądzie rejestrowym, w dowodzie rejestracyjnym zamieszczana jest informacja o wpisie do Krajowego Rejestru Zastawów,
  • cesja praw z polisy AC – gdy spowodujesz wypadek, pieniądze z polisy ubezpieczeniowej trafią do banku a nie do Ciebie,
  • przewłaszczenie – oznacza to, że bank jest wpisany do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciel pojazdu. Karta pojazdu zostaje w tym przypadku w banku.

To dzięki tym zabezpieczeniom, Twój kredyt samochodowy będzie tańszy.

Przejdź na stronę banku

Jeśli w dalszym ciągu macie jakieś pytania to zapraszam do kontaktu.

Subskrybuj Nasz Biuletyn