Maleje sieć placówek bankowych

loga banków

Maleje sieć placówek bankowych i ubywa miejsc pracy w bankach. Z danych Bankier.pl wynika, że największe banki komercyjne w ciągu ostatniego roku zmniejszyły zatrudnienie o 4,9 tys. etatów. Ubyło też 271 placówek własnych. Skąd to się wzięło?

Internet wymusza zamknięcia oddziałów banków. Po prostu niektórych nikt już nie odwiedza. Tysiące pracowników żegnają się z pracą. Jak tak dalej pójdzie, to za kilkanaście lat większość placówek zniknie, zostaną tylko te w centrach handlowych.

W 2008 roku w bankowości pracowało 181 tys. osób. Dziś pracuje 152 tys. i liczba ta z miesiąca na miesiąc się zmniejsza.Z danych Komisji Nadzoru Finansowego, dziś więcej osób pracuje już w centralach banków niż w placówkach. Jednocześnie ubywa oddziałów bankowych – w ciągu dekady banki zamknęły 2 tys. punktów.

To nic innego jak efekt technologicznej rewolucji. Wygodniej jest przecież zadzwonić na infolinię czy wypełnić wniosek przez internet, aby założyć konto czy wziąć pożyczkę. Potencjalni klienci wykonują te wszystkie operacje samodzielnie na swoich telefonach i komputerach. Z danych Bankier.pl wynika, że z bankowości internetowej korzysta już 18 mln osób, a mobilnej 15 mln. Osoby te nie potrzebują już wsparcia konsultantów przy realizacji najprostszych operacji – wykonują je samodzielnie. Banków też ubywa, bo większe banki przejmują większe. Po każdej fuzji następują zwolnienia grupowe, w wyniku których pracę traci setki osób.

Maleje sieć placówek bankowych – banki zwalniają z pracy

Z danych Bankier.pl wynika, że większość banków zredukowała w ciągu ostatniego roku liczbę etatów. Największy spadek zatrudnienia był w BNP Paribas – o 957 etatów. W PKO BP w ciągu roku ubyło 900 pracowników, w Getinie – 775, w Banku Pekao – 642, w Santanderze – 539, a w Alior Banku – 320. Łącznie ankietowane banki zmniejszyły zatrudnienie o 4,9 tys. etatów. Cały sektor – włącznie z bankami spółdzielczymi – o 6,6 tys. etatów (dane KNF).

Liczba etatów w bankach

Wiemy, które banki najmocniej zredukowały swoją sieć placówek. Największy bank w kraju – PKO BP – zamknął 48 punktów. Santander – 41, BNP Paribas – 40, Pocztowy – 33, ING – 28, a Alior – 23. Pozostałe banki zmniejszyły sieć o mniej niż 20 punktów.

Liczba placówek własnych

W Europie ubywa placówek

W krajach Europy Zachodniej proces zamykania placówek nie wszedł jeszcze w decydującą fazę. Z danych Banku Światowego wynika, że szczyt popularności oddziały banków w Polsce przeżywały w 2012 roku. Wtedy na 100 tys. dorosłych mieszkańców przypadały prawie 34 placówki. Na koniec 2018 roku (nowszych danych dla Polski jeszcze nie ma) na 100 tys. mieszkańców przypadało już 29 placówek.

W Niemczech czy Holandii na 100 tys. mieszkańców przypada 11 placówek, w Austrii – 12, w Szwecji – 15, a w Danii – 20. Norwegia, gdzie na 100 tys. mieszkańców przypada zaledwie 5 placówek. Na drugim biegunie znajdują się kraje, gdzie rynek jest mocno nasycony placówkami, ale tam od lat obserwujemy redukcje liczby oddziałów. Na przykład we Francji wskaźnik ten w ciągu 12 lat spadł z poziomu 46 do 35 placówek, we Włoszech z 62 do 41, a w Hiszpanii ze 104 do 55.

Banki szukają pomysłów na placówki

Banki redukują liczbę placówek, ale także zmieniają rolę pozostałych punktów. Np odejście od obsługi kasowej i likwidowanie placówek transakcyjnych. Z danych Bankier.pl wynika, że banki mają już kilkaset oddziałów bezgotówkowych. W takim punkcie klient może umówić się na spotkanie z doradcą, ale nie zleci już przelewu czy nie wypłaci oszczędności z okienka. Pojawiają się też miejsca do coworkingu, spotkania z przedstawicielami świata kultury czy szkolenia biznesowe. Banki w ten sposób szukają pomysłów na to, jak zagospodarować sieć placówek w dobie postępującej cyfryzacji.

Wielu z nas z usług bankowych korzysta już teraz wyłącznie przez Internet i elektroniczne systemy bankowości, a placówki bankowej nie odwiedza wcale, albo wyłącznie sporadycznie.

Dla obniżania kosztów funkcjonowania, banki zmniejszają sieć swoich placówek stacjonarnych, generujących zbędne wydatki. Jednocześnie, środki finansowe są przeznaczane przez instytucje bankowe na rozwijanie sieci elektronicznej obsługi klienta. Tworzone są systemy mobilnej bankowości, która zdaniem ekspertów jest przyszłością dla bankowości światowej. Z czasem placówki bankowe będą musiały pogodzić się z koniecznością oddania palmy pierwszeństwa dla wirtualnych oddziałów bankowych. Dla klientów banku jest to dużo wygodniejszy sposób na załatwianie swoich spraw..

Źródło: https://bankowynet.pl/aktualnosci/maleje-liczba-placowek-bankowych.html, https://www.bankier.pl/wiadomosc/Banki-sie-kurcza-Mniej-placowek-spada-zatrudnienie-7960307.html?smclient=b47f7bcc-364c-4254-8744-2f54404c6ab8&utm_source=salesmanago&utm_medium=email&utm_campaign=default

by
Dziennikarka z doświadczeniem w roli rzecznika prasowego i specjalisty ds. public relations. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Wychowania Fizycznego, Olsztyńskiej szkoły Wyższej i Szkoły Muzycznej I i II st. Pedagog, nauczyciel, instruktor. Kocha dzieci, morze i zwierzęta.
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 64 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, other.

0 shares

Subskrybuj Nasz Biuletyn

Najnowsze posty

tata z córką oglądają coś w tablecie
100 zł na Allegro i Allegro Smart na rok za mKonto Intensive
No comments
kobieta czyta coś w smartfonie
Konto przekorzystne w promocji do 400 zł premii!
No comments
Marząca kobieta
2000 zł za konto Citigold od City handlowy!
No comments
mężczyzna robi zdjęcie
Promocja zakończona. 250 zł + 5000 zł z Kontem Otwartym na Ciebie w BNP Paribas
No comments
PARA MŁODA W SWOIM NOWYM MIESZKANIU
Promocja zakończona. Konkurs dla klientów Alior Banku! Do wygrania urządzenia kuchenne Thermomix (o wartości 5495 zł) i 500 zł do wydania w sklepach IKEA
No comments
młoda kobieta czyta cos w smartfonie
Aktywność się opłaca. Otwórz konto i zyskaj premię do 150 zł. Program Polecam Bank.
No comments
młoda para czyta coś w laptopie
200 zł od Santander + 50 zł za polecenie konta i 1% na lokacie + do 300 zł zwrotu za rachunki rocznie.
No comments
mężczyzna odwrócony tyłem coś czyta
Promocja zakończona. Konto otwarte na Ciebie czyli Premia w zasięgu ręki 350 zł BNP Paribas
No comments
rodzina i napis 500+
Oszczędzamy z 500+
No comments
KONTO Z LWEM MOBI I DIRECT KOBIETA NAKŁADA GAŁKI LODÓW NA WAFEL
Konto z Lwem
No comments
napis 720 zł na tle drogi w górach
Promocja zakończona. Darmowa pożyczka do 5000 zł za darmo od Citi Handlowy i 720 zł premii moneyback z bezpłatną kartą kredytową Citibank BP Motokarta
No comments
mama przytula swoją córkę która wybiera sie poo wakacjachh do szkoła promocja 400 zł na allegro (bon)
Promocja zakończona. Konto otwarte na Ciebie w BNP Paribas aż 400 zł premii
No comments
smartfon
Smartfon LG K30 od Citibanku za wyrobienie karty kredytowej
2 komentarze
AliExpress
Dołącz do AliExpress i zyskaj rabaty za rejestrację
No comments
napis ing bank śląski
ING Bank Śląski
No comments
pies wystawia głowę z samochodu
Millennium 200 zł Konto ,,Poczuj swobodę i zyskaj”Oferta nieaktualna
No comments
napis w kolorowym kole 2,5%
Nest Lokata Witaj 2,5 %
No comments
para studentów
Konto PKO od 18 do 26 roku życia
No comments
kolorowe nożyczki
Ranking lokat kwartalnych
No comments
mężczyzna stoi w parku trzyma telefon obok napis promocji
Promocja zakończona sprawdź nową :250 zł na start za konto osobiste + 300 zł zwrotu za rachunki i 2% na lokacie.
No comments
reklama konta
Nawet 500 zł za otwarcie konta, płatności mobilne i kartą
No comments
T.Harv Eker
Podstawy zarządzania pieniędzmi Jars
No comments
kobieta nakłada na wafel gałki lodów
160 zł od ING
No comments
grillujący mężczyzna
Zakupy na majówkę z bonusami do 350 zł
No comments
kobieta czyta coś w telefonie komórkowym i jest radosna
Premia w wysokości 960 zł za założenie konta
No comments
kobieta ppokazuje mężczyźnie wykresy w laptopie
NAJLEPSZE POŻYCZKI POZABANKOWE PRZEZ INTERNET, DECYZJE W 15 MINUT!!!
No comments
kobieta czyta książkę leżąc na hamaku
Prezenty za eKonto i mKonto Intensive
No comments