Oszczędzamy z 500+

rodzina i napis 500+

Program „Rodzina 500+” to nieopodatkowane 500 zł miesięcznie na każde dziecko, bez dodatkowych warunków. Program Rodzina 500+ to wsparcie dla polskich rodzin w częściowym pokryciu wydatków związanych z wychowaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.

Podstawowe informacje o 500+

1 lipca 2019 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która wprowadza zmiany w programie „Rodzina 500+”. Świadczenie wychowawcze przysługuje na wszystkie dzieci do 18. roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę.

Od 1 lipca 2019 roku przestało obowiązywać kryterium dochodowe i ze świadczenia skorzystać mogą wszyscy rodzice.

Prawo do świadczenia wychowawczego nie jest już także uzależnione od warunku ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica w przypadku wniosków składanych przez rodziców samotnie wychowujących dziecko.

Uproszczone zostały też niektóre procedury – przyznanie świadczenia nie wymaga wydawania i doręczania decyzji administracyjnej. Rodzic wnioskujący o wypłatę 500 złotych na dziecko otrzyma na wskazany we wniosku adres e-mail, informację o przyznaniu świadczenia. Jeśli nie podał adresu poczty elektronicznej, taką informację będzie mógł odebrać osobiście, ale nie będzie to obligatoryjne. Nawet nieodebranie informacji nie będzie miało żadnego wpływu na wypłatę przyznanego świadczenia wychowawczego.

Warunkiem otrzymania świadczenia wychowawczego (500+) jest jednak złożenie wniosku o przyznanie świadczenia. Wnioski o przyznanie świadczenia na nowych zasadach można składać online od 1 lipca (poprzez kanał bankowości elektronicznej, portal Emp@tia lub portal PUE ZUS), a od 1 sierpnia drogą tradycyjną (w urzędzie lub listownie pocztą).

Jeśli do tej pory nie przysługiwało Ci świadczenie wychowawcze, będziesz miał trzy miesiące na złożenie wniosku. Jeśli złożysz wniosek do końca września będziesz miał zagwarantowane, że świadczenie zostanie Ci przyznane z wyrównaniem od 1 lipca.

Jeśli złożysz wniosek po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.

Trzy miesiące na złożenie wniosku mają też rodzice nowonarodzonych dzieci (do tej pory świadczenie wychowawcze przysługiwało co do zasady od miesiąca złożenia wniosku). Jeśli dochowają terminów świadczenie otrzymają z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Uwaga: zmiana ta, dotyczy dzieci urodzonych po 30 czerwca 2019 roku.

Wypłata świadczenia wychowawczego uzależniona jest od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek.

  • Złożenie wniosku w okresie lipiec – sierpień 2019 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 października 2019 roku.
  • Złożenie wniosku we wrześniu 2019 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem od lipca, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 30 listopada 2019 roku.
  • Złożenie wniosku w październiku 2019 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od października, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 grudnia 2019 roku.
  • Złożenie wniosku w listopadzie 2019 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od listopada, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 31 stycznia 2020 roku.
  • Złożenie wniosku w okresie od 1 grudnia 2019 roku do 31 stycznia 2020 roku oznacza, że świadczenie, z wyrównaniem jedynie od miesiąca złożenia wniosku, zostanie wypłacone najpóźniej do dnia 29 lutego 2020 roku.

Rodzice, którzy mają obecnie przyznane do 30 września 2019 roku świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci, składają od 1 lipca 2019 roku jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci.

Na podstawie takiego wniosku od 1 lipca zostanie im przyznane prawo do świadczenia na pierwsze dziecko (na które obecnie nie pobierają 500 plus), natomiast od 1 października br. na pozostałe dzieci (na które świadczenia są już przyznane do końca września.).

Nowelizacja ustawy wydłuża też – do 31 maja 2021 roku – pierwszy okres na jaki zostanie przyznane świadczenie wychowawcze na nowych zasadach. Oznacza to, że nie będziesz składać ponownie wniosków o świadczenie wychowawcze w 2020 roku.

Więcej informacji na temat Programu „Rodzina 500+”, możliwości złożenia wniosku oraz szczegółów dotyczących warunków przyznania świadczenia znajdziesz na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej lub na portalu Obywatel.gov.pl.

Od czego zacząć ,,Oszczędzamy z 500+”

Trzeba przyznać, że w tym roku lokaty i konta oszczędnościowe nie rozpieszczają swoimi propozycjami więc może warto pomyśleć o…? 500+? Spójrzmy jak to wygląda w tabelce.

źródło:najlepszekonto.pl

Odkładając 500 zł miesięcznie dla noworodka, po 18 latach będziesz w posiadaniu 108 tys. zł z samych wpłat + odsetki. W przypadku obecnego 10-latka kwota ta wyniesie 48 tys. zł + odsetki w momencie jego osiemnastych urodzin

Ale również i niższe comiesięczne ratki dadzą dobre kwoty. Jeśli noworodkowi zaczniesz odkładać 200 zł, to gdy dziecko dorośnie, na jego koncie zbierze się znacznie ponad 40 tys. zł. Z kolei oszczędzając 1/5 świadczenia przez 10 lat (100 zł miesięcznie), będziesz mógł dołożyć swojemu dziecku 12 tys. zł (wraz z odsetkami) – w sam raz na początek studiów.

Konta oszczędnościowe

Konta oszczędnościowe to świetna opcja jeśli chodzi o lokowanie pieniędzy. Nie dosyć, że możesz je jeszcze pomnażać to dodatkową opcją jest możliwość wypłaty środków w każdym momencie. W tej chwili na tej stronie banku możesz otworzyć najkorzystniejsze obecnie na rynku konto oszczędnościowe dla swojego maluszka z dodatkową opcją zarobku za założenie konta 140 zł. Oprocentowanie to 2,5%.

kobieta leży na brzuchu na podłodze ma przed sobą laptopa i trzyma kartę bankomatową mbanku
strona mBanku

Lokata

Drugi popularny produkt oszczędnościowy, jakim jest lokata, nie do końca nadaje się do tego celu, ponieważ standardowo deponujemy określoną kwotę, do której nie możemy nic dopłacić (nie pomijajmy jednak zupełnie oferty lokat, bo może być ona przydatna w późniejszym czasie.

Programy budowania kapitału

Istnieją także bezpieczne programy budowania kapitału, swego rodzaju połączenie kont oszczędnościowych z lokatą, “wymuszające” regularne składki, ale gwarantujące swobodny dostęp do zebranych oszczędności.

Nasze propozycje rachunków

1

Specjalną ofertę konta oszczędnościowego na 500+ przygotował Alior Bank. Mogą z niej skorzystać osoby, które skutecznie złożyły wniosek o świadczenie przez system bankowości internetowej Alior Banku (lub wpływa ono na ich rachunek osobisty). Przez 12 miesięcy zyskują oni oprocentowanie oszczędności na poziomie 1,0% do 6 tys. zł. 

ZAŁÓŻ KONTO.

STRONA BANKU

Korzystanie z rachunku jest darmowe, podobnie jak pierwszy przelew w miesiącu (pozostałe będą już płatne).

2

EKOkonto oszczędnościowe Standard Kliknij w obrazek…

STRONA BANKU

Uzyskanie odsetek uzależnione jest od aktywności na rachunku osobistym: zapewnienie wpływu min. 1500 zł oraz transakcje kartą na min. 500 zł.

Programy budowania kapitału

…o których wspomnieliśmy wcześniej to regularne comiesięczne wpłaty na konto prze kilka lub kilkanaście miesięcy w zależności jaka jest umowa.

Bardzo ciekawą ofertę prezentuje na tym polu Nest Bank. Program konta Nest Rodzinne Oszczędności jest skrojony pod rodziny – im bardziej wielodzietne, tym lepiej. Decydując się na najdłuższy okres oszczędzania przy możliwie najwyższej stawce i posiadając przynajmniej 4 dzieci, możesz zyskać nawet 30% premii rocznej. Kliknij w obrazek…

strona banku

W wariancie II działasz bardziej aktywnie; po zakończeniu okresu promocji szukasz kolejnych ofert specjalnych, wycofując środki z poprzednich rachunków. Choć wymaga to od Ciebie więcej zachodu, zyskujesz też więcej dzięki wyższym odsetkom.

Obecnie w naszym rankingu kont oszczędnościowych najwyższe oprocentowanie oferuje Credit Agricole 3% Niestety, z tej oferty możesz skorzystać tylko raz: Kliknij w obrazek…

Oszczędności zawsze się przydadzą

Posiadanie oszczędności to nie tylko szansa na dobry start dla Twoich dzieci, ale też praktyczne zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Przyznanie świadczenia wychowawczego 500+ również na pierwsze dziecko może być dobrym impulsem, aby zacząć regularnie oszczędzać np zakładając mu na naszej stronie konto od 0-13 lat gdzie oprecentowanie jest 1%. Kwota, jaką możesz uzbierać, odkładając świadczenie przez 18 lat, to niemal połowa ceny mniejszego mieszkania – a to już działa na wyobraźnię.

Źródło: strona ZUS, najlepszekonto.pl

by
Dziennikarka z doświadczeniem. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Wychowania Fizycznego, Olsztyńskiej szkoły Wyższej i Szkoły Muzycznej I i II st. Pedagog, nauczyciel, instruktor. Kocha dzieci, morze i zwierzęta.
Konto 360° w Banku Millennium: nowoczesny rachunek z wieloma możliwościami Słownik pojęć bankowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

The maximum upload file size: 64 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, other. Drop file here

0 shares

Subskrybuj Nasz Biuletyn