Program ,,Lokal za Grunt

bloki

Program ,,Lokal za Grunt, stanowiący cześć rządowego pakietu mieszkaniowego, ruszy z początkiem kwietnia br. – zapowiedział w piątek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Ustawę powołującą program podpisał prezydent Andrzej Duda.

Celem tzw. ustawy lokal za grunt jest szersze wykorzystanie gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jej przepisy zakładają w uproszczeniu, że gmina za oddanie gruntu pod budowę mieszkań ma otrzymać w zamian od inwestora część lokali.

Jak przypomniał szef MRPiT Jarosław Gowin podczas piątkowego briefingu w Krakowie, mieszkalnictwo w Polsce z jednej strony w zeszłym roku odnotowało rekord oddanych nowych mieszkań, wynoszący około 220 tys. lokali, ale jego „piętą achillesową” jest znaczący deficyt mieszkań dostępnych dla szerokiego grona odbiorców.

„Nie ma szans na zapełnienie tej potrzeby bez skutecznej współpracy na linii państwo, przedsiębiorcy i samorząd” – wskazał Gowin. Ocenił, że dzięki programowi „Lokal za Grunt” uwolnione pod budownictwo mieszkaniowe będą atrakcyjne tereny znajdujące się w posiadaniu samorządów.

„To jest klasyczne rozwiązanie, gdzie zyskują wszyscy – inwestorzy, gminy, i – co najważniejsze – obywatele, którzy wreszcie zamieszkają w mieszkaniach o wysokim standardzie i przystępnych cenach” – podkreślił.

Program ,,Lokal za Grunt

Według Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii inwestorzy będą mogli nabywać grunty od gmin w zamian za mieszkania lub inne lokale służące wspólnotom samorządowym.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka wskazała, że program ma zwiększyć podaż gruntów, ponieważ częstym wyzwaniem dla inwestorów jest uzyskanie dostępu do gruntów odpowiednich pod budowę osiedli mieszkaniowych.

Zgodnie z nowymi przepisami w zamian za zbycie gruntu inwestorowi gmina otrzyma określoną liczbę lokali. Będzie je mogła przeznaczyć na zaspokojenie lokalnych potrzeb mieszkaniowych lub np. pod działalność zdrowotną, edukacyjną czy kulturalną.

Dodatkowo gmina będzie mogła liczyć na bezzwrotną pomoc państwa przy realizacji infrastruktury technicznej i społecznej.

Według danych resortu gminy dysponują znacznym potencjałem gruntów przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe. Według danych GUS w 2019 r. w zasobie gmin znajdowało się ok. 28 tys. ha gruntów pod takie budownictwo, z czego ok. 45,3 proc. powierzchni było uzbrojone.

Podstawowy model współpracy między gminą a inwestorem ma się opierać na tym, że inwestor (nabywca nieruchomości od gminy) budowałby budynek (ewentualnie remontował lub przebudowywał budynek istniejący) i przekazywałby część mieszkań samorządowi gminnemu. Z kolei gmina mogłaby te mieszkania zachować w swoim zasobie (jako mieszkania komunalne) lub wnieść je do spółek gminnych (np. towarzystw budownictwa społecznego/społecznych inicjatyw mieszkaniowych) czy państwowych.

MRPiT wskazuje, że ustawa dopuszcza również inne formy inwestowania – np. uzyskiwanie przez gminy mieszkań położonych w innych lokalizacjach lub powierzchni niemieszkalnych (np. pod działalność edukacyjną, zdrowotną, kulturalną itp.).

„Cały czas pracujemy nad tym, żeby tzw. pakiet mieszkaniowy rozbudowywać o nowe elementy, aby uzupełniać zasób mieszkań na rynku o obiekty w umiarkowanym przedziale cenowym” – zaznaczyła Kornecka.

Zastępca prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN) Michał Sroka poinformował, że obecnie w zasobie znajduje się 135 gruntów w całym kraju o potencjale na około 50 tys. mieszkań. KZN zawarł do tej pory 60 porozumień z gminami w całym kraju, a około 500 hektarów gruntów jest obecnie procedowanych na różnym etapie.

Wiceminister Kornecka podkreśliła, że wszystkie działania podejmowane w ramach tzw. pakietu mieszkaniowego mają na celu osiągnięcie przyjętych przez rząd założeń zakładających wybudowanie 100 tys. mieszkań do 2030 roku. Według niej do tej pory oddanych lub w budowie jest około 26 tys. lokali.

„Jesteśmy w 1/4 przyjętego wskaźnika, dla którego horyzontem jest rok 2030. Teraz rozszerzamy program o kolejną pulę, bo ten wskaźnik jest dla nas absolutnym priorytetem” – zaznaczyła wiceminister. (PAP)

autor: Rafał Grzyb

źródło:Pap

by
Dziennikarka z doświadczeniem w roli rzecznika prasowego i specjalisty ds. public relations. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Wychowania Fizycznego, Olsztyńskiej szkoły Wyższej i Szkoły Muzycznej I i II st. Pedagog, nauczyciel, instruktor. Kocha dzieci, morze i zwierzęta.
Previous Post Next Post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 64 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, other.

0 shares

Subskrybuj Nasz Biuletyn

Najnowsze posty

tata z córką oglądają coś w tablecie
100 zł na Allegro i Allegro Smart na rok za mKonto Intensive
No comments
kobieta czyta coś w smartfonie
Konto przekorzystne w promocji do 400 zł premii!
No comments
Marząca kobieta
2000 zł za konto Citigold od City handlowy!
No comments
mężczyzna robi zdjęcie
Promocja zakończona. 250 zł + 5000 zł z Kontem Otwartym na Ciebie w BNP Paribas
No comments
PARA MŁODA W SWOIM NOWYM MIESZKANIU
Promocja zakończona. Konkurs dla klientów Alior Banku! Do wygrania urządzenia kuchenne Thermomix (o wartości 5495 zł) i 500 zł do wydania w sklepach IKEA
No comments
młoda kobieta czyta cos w smartfonie
Aktywność się opłaca. Otwórz konto i zyskaj premię do 150 zł. Program Polecam Bank.
No comments
młoda para czyta coś w laptopie
200 zł od Santander + 50 zł za polecenie konta i 1% na lokacie + do 300 zł zwrotu za rachunki rocznie.
No comments
mężczyzna odwrócony tyłem coś czyta
Promocja zakończona. Konto otwarte na Ciebie czyli Premia w zasięgu ręki 350 zł BNP Paribas
No comments
rodzina i napis 500+
Oszczędzamy z 500+
No comments
KONTO Z LWEM MOBI I DIRECT KOBIETA NAKŁADA GAŁKI LODÓW NA WAFEL
Konto z Lwem
No comments
napis 720 zł na tle drogi w górach
Promocja zakończona. Darmowa pożyczka do 5000 zł za darmo od Citi Handlowy i 720 zł premii moneyback z bezpłatną kartą kredytową Citibank BP Motokarta
No comments
mama przytula swoją córkę która wybiera sie poo wakacjachh do szkoła promocja 400 zł na allegro (bon)
Promocja zakończona. Konto otwarte na Ciebie w BNP Paribas aż 400 zł premii
No comments
smartfon
Smartfon LG K30 od Citibanku za wyrobienie karty kredytowej
2 komentarze
AliExpress
Dołącz do AliExpress i zyskaj rabaty za rejestrację
No comments
napis ing bank śląski
ING Bank Śląski
No comments
pies wystawia głowę z samochodu
Millennium 200 zł Konto ,,Poczuj swobodę i zyskaj”Oferta nieaktualna
No comments
napis w kolorowym kole 2,5%
Nest Lokata Witaj 2,5 %
No comments
para studentów
Konto PKO od 18 do 26 roku życia
No comments
kolorowe nożyczki
Ranking lokat kwartalnych
No comments
mężczyzna stoi w parku trzyma telefon obok napis promocji
Promocja zakończona sprawdź nową :250 zł na start za konto osobiste + 300 zł zwrotu za rachunki i 2% na lokacie.
No comments
reklama konta
Nawet 500 zł za otwarcie konta, płatności mobilne i kartą
No comments
T.Harv Eker
Podstawy zarządzania pieniędzmi Jars
No comments
kobieta nakłada na wafel gałki lodów
160 zł od ING
No comments
grillujący mężczyzna
Zakupy na majówkę z bonusami do 350 zł
No comments
kobieta czyta coś w telefonie komórkowym i jest radosna
Premia w wysokości 960 zł za założenie konta
No comments
kobieta ppokazuje mężczyźnie wykresy w laptopie
NAJLEPSZE POŻYCZKI POZABANKOWE PRZEZ INTERNET, DECYZJE W 15 MINUT!!!
No comments
kobieta czyta książkę leżąc na hamaku
Prezenty za eKonto i mKonto Intensive
No comments