Ranking kont osobistych

Założenia, na jakich powstał ranking kont osobistych

Konto osobiste to dla zdecydowanej większości z nas podstawowy produkt bankowy. Właśnie dlatego tak ważne jest, by ich ocena była rzetelna i uwzględniała różne potrzeby klientów. Jak tworzymy nasz ranking kont osobistych?

Zanim przejdziemy do metodologii, odpowiedzmy sobie na kluczowe pytanie:

Konto osobiste – co to właściwie jest?

Rachunek osobisty to prosty produkt, które służy nam do codziennego korzystania z naszych pieniędzy. To właśnie na nie wpływa nasze wynagrodzenie, a ze zgromadzonych na nim środków wykonujemy przelewy i płacimy za zakupy w sklepie – czy to za pomocą karty debetowej, czy po wypłaceniu gotówki w bankomacie.

Dzięki zestawieniu kont osobistych z łatwością znajdziesz konto dopasowane do Twoich potrzeb. Te mogą być bardzo zróżnicowane; dla jednych priorytetem mogą być po prostu niskie opłaty, dla innych – szeroki wachlarz dodatkowych usług, dostęp do oferty oszczędnościowej, korzystne rozliczenia transakcji w obcych walutach lub nowoczesne rozwiązania oferowane przez aplikację mobilną.

Właśnie dlatego uwzględniliśmy różne kryteria oceny, dzięki czemu jest ona kompleksowa i rzetelna. Z doświadczenia wiemy bowiem, że nie ma kont ani idealnych, ani całkowicie beznadziejnych. W każdej ofercie jesteśmy w stanie znaleźć pewne plusy i minusy.

Ranking kont osobistych – metodologia

Oto obszary, które bierzemy pod uwagę:

 • opłaty,
 • dostępna oferta oszczędnościowa,
 • dostępna oferta walutowa,
 • aktualne promocje,
 • płatności mobilne, bankowość internetowa, aplikacja mobilna,
 • dodatkowe usługi i udogodnienia.

Oczywiście nie wszystkie obszary mają taką samą „wagę”. Uznaliśmy, że zdecydowanie największe znaczenie w zestawieniu kont osobistych powinny mieć opłaty. Te dotyczą przecież każdego posiadacza, niezależenie od szczegółowych preferencji.

Uwaga: ze względu na epidemię i wynikające z niej procedury bezpieczeństwa zdecydowaliśmy, że jednym z kluczowych składników oceny końcowej będzie sposób otwarcia rachunku.

I tak — zawarcie umowy za pośrednictwem kuriera jest standardem w tej sytuacji (brak dodatkowych punktów). Założenie konta za pomocą przelewu weryfikacyjnego to najwygodniejszy sposób, który zasługuje na szczególne wyróżnienie. Rachunki otwierane przez metodę „na selfie” lub wideorozmowę, choć nie każdemu odpowiadają, to mimo wszystko wygodne i przede wszystkim bezpieczne metody, które zasłużyły na otrzymanie dodatkowych punktów w końcowym rozrachunku.

Ponadto postanowiliśmy odjąć punkty tym kontom osobistym, które otworzymy jedynie w oddziale — w obecnej sytuacji ten sposób uznaliśmy za zbyt ryzykowny.

Zmiana obowiązuje od 9 marca 2020 r. do odwołania.

Proporcje poszczególnych składników oceny prezentują się następująco:

Ranking kont osobistych - kryteria oceny

Teraz konkrety. Jakie parametry oceniamy w ramach każdego obszaru?

Opłaty

Wyszliśmy z założenia, że w naszym rankingu kont osobistych przede wszystkim powinny pojawić się prowizje pobierane za podstawowe operacje bankowe. Wzięliśmy więc pod lupę:

 • opłatę za otwarcie i prowadzenie rachunku,
 • koszt wydania karty i miesięczną opłatę za jej obsługę,
 • wypłaty gotówki z krajowych bankomatów,
 • koszt zwykłego przelewu internetowego,
 • koszt operacji zlecanych w oddziale – wpłat, wypłat i przelewów.

Ile kosztuje konto? Opłaty związane z rachunkiem

Opłaty uwzględniane przy tworzeniu rankingu kont osobistych

Zasady przyznawania punktów za opłaty

Najwyższą liczbę punktów w naszym rankingu otrzymały rachunki bezwarunkowo bezpłatne oraz te ROR-y, które umożliwiają zwolnienie z opłaty za prowadzenie konta i obsługę karty po spełnieniu bardzo prostych warunków (za taki warunek uznaliśmy np. konieczność wykonania jednej transakcji bezgotówkowej kartą lub Blikiem na dowolną kwotę w miesiącu). W przypadku, gdy bank stawia posiadaczom rachunku więcej wymogów lub ich spełnienie wiąże się ze sporym wysiłkiem, ocenialiśmy dane konto znacznie surowiej.

Natomiast analizując prowizje za wypłaty z bankomatów krajowych sprawdzaliśmy, ile kosztuje taka operacja w bankomatach własnych banku oraz w maszynach należących do innych podmiotów, np. firm partnerskich takich jak Planet Cash czy Euronet. Zwracaliśmy również uwagę na to, czy dany bank nie stosuje dokuczliwych „haczyków” – niektóre instytucje limitują liczbę darmowych wypłat w miesiącu lub wprowadzają je jedynie od pewnej kwoty np. od 100 zł bądź też narzucają opłatę procentową (np. 3 proc., ale nie mniej niż 5 zł). Za stosowanie takich praktyk przyznawaliśmy bankom mniejszą liczbę punktów lub wręcz wystawialiśmy zerową notę.

Dostępna oferta oszczędnościowa

Wielu klientów uzależnia wybór konta od potencjalnych możliwości oszczędzania. Aby ocenić atrakcyjność rachunku w tym zakresie, konieczne jest odpowiedzenie sobie na pytania:

 • Czy konto jest oprocentowane?
 • Czy rachunek daje dostęp do atrakcyjnego konta oszczędnościowego?
 • Czy bank oferuje klientom atrakcyjne lokaty?
 • Czy posiadacze rachunku mogą korzystać z usługi automatycznego oszczędzania?

Dostępna oferta walutowa

Zwykłe konto w polskiej walucie może otworzyć Ci drzwi do korzystnej oferty walutowej, dzięki czemu będziesz mógł wygodnie i bez dodatkowych kosztów płacić w obcych walutach za granicą lub w Internecie. Warto zatem zadać sobie następujące pytania:

 • Czy bank oferuje konto walutowe? Jeśli tak, to z jakimi opłatami się ono wiąże (prowadzenie, karta, bankomaty)?
 • Czy do rachunku w PLN i w obcych walutach może zostać wydana jedna karta (karta wielowalutowa)?
 • Czy koszty transakcji wykonanych z konta w PLN są do zaakceptowania? Może otwieranie konta walutowego wcale nie jest konieczne, jeśli nie zamierzamy regularnie płacić w obcych walutach?

Aktualne promocje kont osobistych

Nie jest tajemnicą, że atrakcyjna promocja związana z rachunkiem może znacznie podnieść ocenę całej oferty – dlatego sprawdzamy, czy bank organizuje promocje i ile można w nich zyskać.

Dodatkowe punkty w rankingu najlepszych kont osobistych przyznajemy, jeśli bank nie zapomina o obecnych klientach i im także proponuje premie w akcjach specjalnych.

Płatności mobilne, bankowość elektroniczna

Na wygodę w codziennym korzystaniu z rachunku składa się jakość bankowości internetowej i mobilnej. Z tego względu stanowi ona ważny składnik oceny. Specjalnie dla poszukiwaczy nowinek bierzemy także pod uwagę oferowane przez bank formy płatności: Blika oraz mobilne płatności zbliżeniowe HCE, Google Pay i Apple Pay.

Dodatkowe usługi i udogodnienia

Ubezpieczenia? Oferta limitu odnawialnego? Program lojalnościowy? Przyjazne podejście do początkujących w finansach i obcokrajowców? A może zrozumiały język cenników i regulaminów? Za podobne „smaczki” chętnie przyznajemy ofercie dodatkowe punkty.

Jakie powinno być idealne konto osobiste?

Jak już wspomnieliśmy, na rynku produktów bankowych nie ma ideałów. Mimo to nie zaszkodzi zastanowić się, jakie cechy powinna posiadać idealna (lub chociaż zbliżona do ideału) oferta. To właśnie ona – choć istniejąca jedynie w naszych wyobrażeniach – była naszym punktem odniesienia przy tworzeniu rankingu rachunków osobistych.

Idealne konto to takie, które spełnia oczekiwania wszystkich najważniejszych grup klientów. W naszym serwisie skupiamy się na potrzebach najpowszechniejszych z nich.

Początkującym w finansach prawdopodobnie przypadnie do gustu rachunek, które albo nie generuje kosztów, albo warunki ich uniknięcia nie są szczególnie skomplikowane. Na szczęście ofert typu „pierwsze konto” nie brakuje. Początkujący powinien odpowiedzieć sobie na pytania:

 • Jaki jest miesięczny koszt prowadzenia rachunku?
 • Ile kosztuje karta do konta?
 • Ile kosztuje przelew internetowy?
 • Ile kosztuje wypłata gotówki z bankomatu?

W idealnym scenariuszu odpowiedzi na wszystkie te pytania brzmią: 0 zł. Zwykle jednak wspomniane operacje są darmowe pod pewnymi warunkami. Niekiedy ten sam warunek zwalnia jednocześnie z kilku opłat, więc uniknięcie kosztów jest wówczas stosunkowo łatwe.

Dodatkowym plusem z punktu widzenia osoby początkującej w finansach będzie przejrzysty system bankowości elektronicznej wraz z czytelnym przewodnikiem po najważniejszych usługach i funkcjonalnościach.

Oszczędzający powinni zwrócić szczególną uwagę na oprocentowanie konta osobistego (choć tutaj trudno liczyć na stawkę inną niż 0%) oraz na parametry dostępnych kont oszczędnościowych i lokat. W optymistycznym scenariuszu posiadacz rachunku zyska możliwość skorzystania z obu wspomnianych produktów na atrakcyjnych warunkach, a do tego będzie mógł odkładać resztę z zakupów na rachunku do automatycznego oszczędzania.

Osoby podróżujące lub często dokonujące płatności w zagranicznych sklepach internetowych wybiorą raczej konto, które nie generuje zbyt dużych kosztów związanych z przewalutowaniem. Sporym atutem będzie możliwość uzyskania karty wielowalutowej, która posłuży do transakcji zarówno w złotych, jak i w walutach obcych. Idealnie, gdyby bank pozwalał również na bezprowizyjną wypłatę gotówki z zagranicznych bankomatów. Alternatywą dla podróżnika może być ponadto otwarcie osobnego konta w konkretnej walucie.

Kolejną grupą są poszukiwacze nowinek technologicznych w bankowości. By bank zyskał ich przychylność, powinien oferować funkcjonalny system bankowości internetowej i aplikację mobilną, a do tego nowoczesne metody płatności.

Dopełnieniem obrazu idealnego rachunku osobistego jest możliwość zgarnięcia premii. Łowcy promocji mogą skusić się na często organizowane akcje związane z bonusem za otwarcie konta i wykazanie się określoną aktywnością.

Dokonałeś wyboru? Załóż konto osobiste przez Internet

Wiesz już, na jakich zasadach oparliśmy nasz ranking ROR-ów i jak wybrać rachunek pasujący do Twoich preferencji. A czy wiedziałeś o tym, że nie musisz wychodzić z domu, aby otworzyć swoje idealne konto? Możesz to uczynić z poziomu naszego rankingu.

Jak otworzyć konto osobiste przez Internet? Wystarczy, że wejdziesz w odpowiednią zakładkę (wyróżniliśmy ją granatowym kolorem) i wypełnisz formularz na stronie banku. We wniosku podasz swoje dane osobowe i wybierzesz sposób zawarcia umowy z bankiem. W zależności od banku będziesz mógł skorzystać z kilku opcji: zawrzeć umowę za pośrednictwem kuriera, za pomocą przelewu weryfikacyjnego, wideorozmowy, rozmowy telefonicznej z pracownikiem banku lub wizyty w oddziale.

Ile rachunków bankowych warto posiadać?

To pytanie, na które nie ma jednej odpowiedzi. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że osoby, które mają złożone oczekiwania w kwestii finansów, będą bardziej skłonne do otwierania wielu kont. Jedno może np. zaspokoić potrzebę oszczędzania, inne pozwoli na dokonywanie korzystnych płatności zagranicznych, a jeszcze inne będzie po prostu najtańszym rozwiązaniem do codziennego korzystania z bankowości. Kolejną motywacją mogą być wspomniane już promocje bankowe.

Nie warto obawiać się zakładania kolejnego konta, o ile oczywiście taki ruch jest uzasadniony. Rachunek, który z czasem staje się zbędny, można zawsze zamknąć. Poza tym, próbując coraz to nowych produktów zyskujesz coś, co trudno wycenić – doświadczenie w świecie finansów.

Ranking kont osobistych aktualizujemy regularnie

Każdego dnia monitorujemy rynek i trzymamy rękę na pulsie – w razie zmiany ofert banków dodajemy do rankingu nowe konta lub aktualizujemy parametry już istniejących propozycji. Wszystko po to, by informacje przez nas podawane były zawsze aktualne i pozwoliły Ci na podjęcie słusznej decyzji związanej z wyborem odpowiedniego rachunku.

Jeśli masz pytania, przemyślenia lub sugestie dotyczące rankingu najlepszych kont osobistych, skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 64 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, other.

Subskrybuj Nasz Biuletyn

Najnowsze posty

tata z córką oglądają coś w tablecie
100 zł na Allegro i Allegro Smart na rok za mKonto Intensive
No comments
kobieta czyta coś w smartfonie
Konto przekorzystne w promocji do 400 zł premii!
No comments
Marząca kobieta
2000 zł za konto Citigold od City handlowy!
No comments
mężczyzna robi zdjęcie
Promocja zakończona. 250 zł + 5000 zł z Kontem Otwartym na Ciebie w BNP Paribas
No comments
PARA MŁODA W SWOIM NOWYM MIESZKANIU
Promocja zakończona. Konkurs dla klientów Alior Banku! Do wygrania urządzenia kuchenne Thermomix (o wartości 5495 zł) i 500 zł do wydania w sklepach IKEA
No comments
młoda kobieta czyta cos w smartfonie
Aktywność się opłaca. Otwórz konto i zyskaj premię do 150 zł. Program Polecam Bank.
No comments
młoda para czyta coś w laptopie
200 zł od Santander + 50 zł za polecenie konta i 1% na lokacie + do 300 zł zwrotu za rachunki rocznie.
No comments
mężczyzna odwrócony tyłem coś czyta
Promocja zakończona. Konto otwarte na Ciebie czyli Premia w zasięgu ręki 350 zł BNP Paribas
No comments
rodzina i napis 500+
Oszczędzamy z 500+
No comments
KONTO Z LWEM MOBI I DIRECT KOBIETA NAKŁADA GAŁKI LODÓW NA WAFEL
Konto z Lwem
No comments
napis 720 zł na tle drogi w górach
Promocja zakończona. Darmowa pożyczka do 5000 zł za darmo od Citi Handlowy i 720 zł premii moneyback z bezpłatną kartą kredytową Citibank BP Motokarta
No comments
mama przytula swoją córkę która wybiera sie poo wakacjachh do szkoła promocja 400 zł na allegro (bon)
Promocja zakończona. Konto otwarte na Ciebie w BNP Paribas aż 400 zł premii
No comments
smartfon
Smartfon LG K30 od Citibanku za wyrobienie karty kredytowej
2 komentarze
AliExpress
Dołącz do AliExpress i zyskaj rabaty za rejestrację
No comments
napis ing bank śląski
ING Bank Śląski
No comments
pies wystawia głowę z samochodu
Millennium 200 zł Konto ,,Poczuj swobodę i zyskaj”Oferta nieaktualna
No comments
napis w kolorowym kole 2,5%
Nest Lokata Witaj 2,5 %
No comments
para studentów
Konto PKO od 18 do 26 roku życia
No comments
kolorowe nożyczki
Ranking lokat kwartalnych
No comments
mężczyzna stoi w parku trzyma telefon obok napis promocji
Promocja zakończona sprawdź nową :250 zł na start za konto osobiste + 300 zł zwrotu za rachunki i 2% na lokacie.
No comments
reklama konta
Nawet 500 zł za otwarcie konta, płatności mobilne i kartą
No comments
T.Harv Eker
Podstawy zarządzania pieniędzmi Jars
No comments
kobieta nakłada na wafel gałki lodów
160 zł od ING
No comments
grillujący mężczyzna
Zakupy na majówkę z bonusami do 350 zł
No comments
kobieta czyta coś w telefonie komórkowym i jest radosna
Premia w wysokości 960 zł za założenie konta
No comments
kobieta ppokazuje mężczyźnie wykresy w laptopie
NAJLEPSZE POŻYCZKI POZABANKOWE PRZEZ INTERNET, DECYZJE W 15 MINUT!!!
No comments
kobieta czyta książkę leżąc na hamaku
Prezenty za eKonto i mKonto Intensive
No comments